1. HABERLER

  2. HABER

  3. Usame Bin Ladin Katlinin Ayrıntıları
Usame Bin Ladin Katlinin Ayrıntıları

Usame Bin Ladin Katlinin Ayrıntıları

Usame bin Ladin'in katledildiği saldırıyı tertipleyen özel birlikte yer alan ABD'li bir asker kitap yazdı.

A+A-

Usame Bin Ladin'in katledildiği saldırıda görev alan bir askerin yazdığı kitabın içeriği, ABD’li yetkililerin önceki açıklamalarını yalanlar nitelikte. Gerek Ladin’in saldırı sırasında tehdit oluşturup oluşturmadığı ve gerekse katlinden sonra naşına yapılanlar konusunda ABD’li yetkililerin açıklamalarının doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

Gelecek hafta yayımlanacak, ''No Easy Day'' adlı kitabı, ''Mark Owen'' takma adıyla yazan eski deniz komandosu Matt Bissonnette, Bin Ladin'in, evin en üst katındaki yatak odası kapısından koridora bakarken kafasından vurulduğunu ileri sürdü.

Zifiri karanlıkta merdivenlerden üst kata çıkarken iki el ateş edildiğini yazan ancak kimin ateş ettiğine değinmeyen Bissonnette, en öndeki askerin koridorun sağ tarafındaki bir kapıdan kafasını uzatan bir erkek gördüğünü ifade etti.

Bissonnette, özel birliğin, bu kişiyi, peşinden gittikleri yatak odasında kafasının sağ tarafında bir kurşun deliğiyle kan gölü içinde yatarken bulduğunu belirtti.

Başından Vurulduktan Sonra Bedenini Kurşun Doldurdular

Matt Bissonnette, kitabında Bin Ladin'in katledildiği anı şöyle aktardı:

''İki kadın, adamın bedeninin üzerine kapanmış ağlıyordu. Öndeki asker, kadınları odanın bir köşesine doğru uzaklaştırdı. Sonra diğer askerlerle silahlarını hala can çekişen adama yönelttiler ve hareketsiz kalana dek birkaç kez ateş ettiler. Adamın Bin Ladin olduğundan emin olmak için yüzündeki kanı sildiler. Daha sonra oda aranırken kapı aralığına saklanmış iki silah bulundu. Ancak silahlara dokunulmamıştı.''

Yetkililer, 2011'de Pakistan'da düzenlenen operasyonun ardından yaptıkları açıklamada, özel birliğin Bin Ladin'e yatak odasına kaçtıktan sonra, tehdit oluşturduğu için ateş ettiğini belirtmişti.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, kitap ile resmi açıklama arasındaki çelişki hakkında herhangi bir yorum yapmadı ancak basın organlarına gönderdiği elektronik postada şunları yazdı:

''Başkan Barack Obama'nın, adaletin sağlandığı o gece söylediği gibi operasyonu düzenleyen askerlere profesyonellik, vatanseverlik ve ülkesine hizmet edenlerin eşsiz cesaretini sergiledikleri için teşekkür ediyoruz.''

Ladin'in Naaşı Nasıl Taşındı?

Kitap, Bin Ladin'in cenazesinin nasıl taşındığıyla ilgili de ayrıntılı bilgi veriyor.

ABD yetkililerin, Bin Ladin'in cenazesine, -alay edercesine- Müslüman geleneklerine uygun biçimde denize atılmadan önce gerekli saygının gösterildiğini ifade etmesine karşın kitapta, cenazenin, helikopter kabininin ortasında askerlerin ayaklarının dibinde yatırıldığı, bir askerin de naşın üzerine oturduğu belirtiliyor.

ABD askerlerinin, helikopterlerde öldürdükleri kişilerin üzerine “yer yok” gerekçesiyle oturdukları biliniyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü George Little, yaptığı açıklamada, bakanlık yetkililerinin kitabın bir kopyasını incelediğini söylemişti. Pentagon, ordudan geçen yıl emekli olan Bissonette'nin kitabını askeri gizlilik anlaşmaları gereği piyasaya sürülme öncesinde gözden geçirilmesi için yetkililerin bilgisine sunmadığını ifade etmişti.

Pentagon kuralları gereği, emekli personel, eski çalışan ya da aktif görevde olmayan yedek askerlerin,
kamuoyuyla paylaşacakları bilgiler ulusal güvenlik gerekçesiyle kontrole tabii tutuluyor. Bissonette ise kitabında ulusal güvenliği tehlikeye sokabilecek hiçbir gizli ya da hassas bilgiye yer vermediğini ifade etti.

El Kaide’den Tehdit

Öte yandan, El Kaide’nin internet sitelerinde bir fotoğrafını yayımladıkları kitabın yazarının öldürülmesi çağrısında bulunduğu iddia edildi.

HABERE YORUM KAT