1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Usame B. Laden Silahsızdı” İtirafı
“Usame B. Laden Silahsızdı” İtirafı

“Usame B. Laden Silahsızdı” İtirafı

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Bin Laden silahsız olmasına rağmen ABD güçlerine direndi, bu nedenle öldürüldü.” itirafında bulundu.

04 Mayıs 2011 Çarşamba 10:42A+A-

Jay Carney, ABD güçlerinin kanlı baskını sırasında El Kaide lideri Usame Bin Laden'in silahsız olduğunu itiraf etti. Beyaz Saray Sözcüsü Carney, ayrıca Laden'in operasyon sonrası fotoğrafının çok korkunç olduğunu söylemesi "İşkenceyle mi katledildi?" ya da "Naaşına işkence mi yapıldı?" sorularını akla getirdi.

Jay, günlük basın toplantısında, operasyonun ayrıntılarını tekrar anlattı. Bin Laden ve ailesinin binanın ikinci ve üçüncü katında bulunduğunu belirten Carney, Bin Laden'in ABD güçlerine direndiğini ama silahsız olduğunu söyledi.

Carney, "silahsız olmasına rağmen neden öldürüldüğüne" yönelik soru üzerine, binada birçok silahlı adamların bulunduğunu ve yüksek düzeyli çatışma yaşandığını kaydetti.

"Bin Ladin'in de silahsız olmasına rağmen ABD güçlerine direndiği için öldürüldüğünü" belirten Carney, "Direnç, illa silah olmasını gerektirmiyor!" diye konuştu.

Carney, çatışma sırasında birinci kattaki bir kadının hayatını kaybettiğini ancak, diğer kattaki silahsız olan Bin Laden'in eşinin bacağından yaralandığını ama ölmediğini belirtti.

"FOTOĞRAF TAHRİK EDİCİ OLABİLİR!"

Bin Laden'in fotoğraflarının yayımlanıp yayımlanmayacağına yönelik soru üzerine Carney, konuyu değerlendirdiklerini ancak fotoğrafların yayımlanması konusunda hassasiyetler bulunduğunu, bunun ABD çıkarlarına yarar mı yoksa zarar mı getireceğini değerlendirdiklerini söyledi.

Bin Laden'in ölü haldeki fotoğrafının "korkunç" göründüğünü ve yayımlanması halinde "tahrik edici" olabileceğini belirten Carney, bu konunun en uygun şekilde nasıl halledilebileceğini düşündüklerini kaydetti.

Carney, Obama'nın fotoğrafların yayımlanması konusuna müdahil olup olmadığına yönelik soruya da Obama'nın konunun her yönüne dâhil olduğunu dile getirdi.

Jay Carney, bir soru üzerine, Bin Laden'in öldürülmesinin ABD askerlerinin bu yaz Afganistan'dan çekilmeye başlamasına yönelik planları etkilemeyeceğini söyledi.

"Fotoğraf Eninde Sonunda Yayınlanacak!"

Usame bin Laden operasyonunun başında bulunan CIA Başkanı Leon Panetta ise konuyla ilgili Time dergisine verdiği ilk mülakatta, fotoğrafın eninde sonunda yayınlanacağını tahmin ettiğini söyledi.

"Pakistan'a Güvenmedik"

Panetta ayrıca Amerikalı yetkililerin Pakistan'la bilgi paylaşmaktan çekindiğini, çünkü Pakistanlıların operasyonu el-Kaide'ye sızdırabileceğinden endişe duyduklarını söyledi.

Panetta'nın Time dergisine verdiği mülakatta, CIA'in Pakistanlı yetkililere güven duymadığı için operasyonu gizli gerçekleştirmeye karar verdiği anlaşılıyor.

Panetta, Pakistan'ın garnizon kenti Abbutabad kentindeki malikâneyi B-2 bombardıman uçaklarıyla hedef almayı ya da kruz füzeleriyle vurmayı düşündüklerini, fakat "sivil" ölümlerine yol açabileceği kaygısıyla bu seçeneklerden vazgeçtiklerini söylüyor.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum