1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ÜRDÜN

  4. Ürdün’de de Halk Sokaklara Döküldü (VİDEO)
Ürdün’de de Halk Sokaklara Döküldü (VİDEO)

Ürdün’de de Halk Sokaklara Döküldü (VİDEO)

Ürdün'de yönetim karşıtı gösteriler büyüyor. Ülkede genel grev çağrısı yapıldı. Yarın büyük gösteriler bekleniyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Ürdün'de akaryakıt sübvansiyon kaldırılmasına karşı başlayan eylemler, krala karşı gösterilere dönüştü. Akşam saatlerinde yapılan gösterilere üç bin kişi katılırken ülkede genel grev çağrısı yapıldı.

Gösterilerde sık sık tekbirler getiriliyor. Suriye ve Filistin için de slogan atan göstericiler "tayin edilmiş hükümet" istemediklerini ifade ediyorlar. Sosyal medyada sürekli protesto gösterilerine çağrı mesajları geçiliyor.

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre Başkent Amman'da benzin ve gaz fiyatlarındaki artışı protesto etmek üzere 1000 kadar kişi akşam Dahiliye Meydanı'nda Hibba Tişrin Hastanesi yakınında toplanarak gösterileri başlattılar. Sayının gittikçe arttığı gözleniyor.

Geç saatte olmasına rağmen yoğun katılımın gerçekleştiği gösterilerde Kral Abdullah karşıtı sloganlar atan göstericiler tekbirler getirerek 'halk devrimi' 'hürriyet' sloganları attı. Ayrıca göstericiler yarın için genel grev çağırısı yaptılar. Halk, sokaklarda yönetim karşıtı şarkılar söylüyor. Ortadoğu intifadalarının ortak sloganı "Eş-Şa'b Yurid İskat en-Nizam!" (Halk rejimin düşmesini istiyor!) sloganları da atılıyor.

Bu eylem Ürdün'de Kral Abdullah'ı açıktan hedef alan nadir protestolardan biri oldu. 

Bir TV istasyonu ise Amman'ın kuzeybatısındaki Salt'da göstericilerin havaya ateş açtığını iddia etti. Ürdün’deki Kuveyt Büyükelçiliği Amman'daki Kuveytli öğrencilerin yarın üniversiteye gitmemeleri çağrısında bulundu.

Bilindiği gibi Ürdün nüfusunun yüzde 70'i Filistinlilerden oluşmakta.

Ürdün'de hükümet ve kral karşıtı protestolar tekbirlerle devam ediyor. Genel grev çağrısı yapıldı.

urdun-gosteri.jpg

Ürdün'de Amman'ın yanı sıra 12 şehirde daha gösteriler var. Gösterileri Arap milliyetçisi, İslamcılar, Marksist gruplar birlikte düzenliyor.

Meydanı kuşatan polis, eylemcilere müdahale etmeye başladı. Gösteriler saatler 01:20'yi gösterdiğinde halen sürüyor.

Ürdün'de Kral'ı kamusal alanda tahkir etmenin cezası 3 yıl hapistir.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum