1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. UNOPS'un Kararı Gazze Şeridi’nde Endişeye Yol Açtı
UNOPS'un Kararı Gazze Şeridi’nde Endişeye Yol Açtı

UNOPS'un Kararı Gazze Şeridi’nde Endişeye Yol Açtı

UNOPS'un Gazze Şeridi’ndeki 70 atölyeye çimento tedarikini durdurma kararı, Gazze’nin imarının sekteye uğraması ve işsizliğin artması konusunda endişe oluşturuyor.

A+A-

Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi’nin (UNOPS) Gazze Şeridi’ndeki 70 atölyeye çimento tedarikini durdurma kararı, Gazze’nin imarının sekteye uğraması ve işsizliğin artması konusunda endişe oluşturuyor.

"Ebu Umra" Tuğla Briket Atölyesi sahibi Nasır Ebu Umra, atölyeye bilinmeyen nedenlerle yaklaşık bir aydır çimento gelmediğini kaydederek, "Çimento ithalatının durdurulması felaket bir durum. Fabrikalara çimento girişinin durması Gazze’nin imarını sekteye uğratır" dedi.

BM mekanizması dışında faaliyet gösterdikleri suçlamasının doğru olmadığını savunan Ebu Umra, "Atölyemde yaklaşık 10 kişi çalışıyor. İşçilerin çoğu neredeyse on kişiye bakıyor. Bu durum abluka altında iş bulma fırsatının az olduğu Gazze’de, bu sektörde çalışanları kötü etkileyecektir" diye konuştu.

Hazır beton atölyesi sahibi Nasır Ebu Kereş de "Çimento tedarikinin durmasından mağdur olanlar olarak bu kararın nedenini öğrenmeliyiz. Gazze’nin imarı konusunda BM mekanizması dışında faaliyet göstermedik" ifadelerini kullandı.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 7 Temmuz'da Filistinli ve İsrailli yöneticilerin, UNOPS’un gözetiminde Gazze'ye inşaat malzemesi girişi konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Gazze Şeridi’ndeki İnşaat Sanayiler Birliği Başkanı Ferid Zekut, 29 Aralık’ta UNOPS’un hafta içerisinde Gazze’de 11 hazır beton ile 59 briket atölyesine çimento tedarikini durdurma kararını aldığını kaydetmişti.

İsrail'in geçen yıl Gazze’ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü. BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kalmıştı.

Gazze’deki İşçiler Birliği, İsrail’in Gazze'ye son saldırılarında çok sayıda iş yerinin kısmen veya tamamen yıkılması sonucu yaklaşık 30 bin çalışanın işini kaybettiğini açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT