1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversiteye Bomba Sokarken Yakalandılar
Üniversiteye Bomba Sokarken Yakalandılar

Üniversiteye Bomba Sokarken Yakalandılar

Dicle Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavga üzerine 5 gün ara verilen eğitime dün devam edildi.

A+A-

Orhan Karanfil / Zaman

Diyarbakır Emniyeti, herhangi bir olaya mahal vermemek için üniversitenin giriş ve çıkışlarında şüpheli araçlarda arama yaptı. Polis, bazı şahıslardan şüphelenerek kontrol etmek için bir belediye otobüsünü de durdurdu. Otobüsten inerek kaçmaya başlayan şüpheli şahıslar, yanlarındaki çantaları yolun ortasına attı. Kısa bir kovalamacanın ardından emniyet güçleri, 3'ü kadın 1'i erkek 4 kişiyi yakaladı. Olay sonrasında çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Bomba imha ekipleri, söz konusu çantalarda kullanıma hazır 4 el yapımı ve parça tesirli bomba buldu.

Polis, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba da izin vermedi. Bunun üzerine grup, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kadar yürüyerek açıklamayı burada yaptı. Hazırlanan metni okuyan bir öğrenci, tepkilerinin Kutlu Doğum Haftası etkinliğini engellemeye yönelik olmadığını savundu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Dicle Üniversitesi’nde yaptırılan caminin açılış törenine katılarak kurdele kesti. Ardından DÜ İlahiyat Fakültesi’ndeki programa katılan Görmez, “Farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Ondan hiçbir zaman çekinmeyelim. Kaçınacağımız en önemli şey o ihtilafı kavgaya dönüştürmektir.” dedi.

Bu arada üniversitede geçen hafta meydana gelen olaylarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Eğitim Bir Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Murat Özaydın, barış umudunun filizlendiği bu dönemde provokatif eylemlere dönüşebilecek tutum ve davranışlardan herkesin kaçınması gerektiğini vurguladı. Özaydın, öğrencilere şöyle seslendi: “Hiç kimsenin oyununa gelmesinler. Üniversiteler demokratik ve özgür öğretim kurumlarıdır. Davasını anlatamayanlar, fikrini izah edemeyenler kaba kuvvete sarılırlar. Başkalarının fikirlerini açıklamasına müsaade etmemek tahammüllü olamamaktır.”

Geçen hafta yaşanan öğrenci olaylarında biri ağır 4 kişinin yaralanması üzerine Dicle Üniversitesi Senatosu eğitime ara verilmesini kararlaştırmıştı. Olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 61 öğrenciden 8’i dün çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı.

Dicle Üniversitesi’nin yanı sıra geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Kampüsü ile Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) de karşıt görüşlü gruplar birbiriyle kavga etmişti. Dün İÜ’ye sopalarla girmeye çalışan ve önceki olaylara karıştığı öne sürülen 9 kişi gözaltına alındı. OMÜ’de ise sağ görüşlü öğrencilerin stant açmasıyla başlayan gerginlik, dün sol görüşe sahip öğrencilerin stant açmasıyla devam etti. Sol görüşlü öğrencilere müdahale etmek için toplanan öğrencileri polis olay yerinden uzaklaştırdı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum