1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversitelere Yüzbaşı Rektör
Üniversitelere Yüzbaşı Rektör

Üniversitelere Yüzbaşı Rektör

Gölcük Donanma’dan çıkan belgeler, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Org. İbrahim Fırtına’ya bağlı havacı birliklerin darbe sonrası üniversiteleri de yeniden şekillendirmek istediğini ve bu kapsamda büyük bir kıyıma hazırlandığını ortaya koydu.

21 Ocak 2011 Cuma 05:10A+A-

Gölcük Donanma'da ele geçirilen 5 Nolu CD'nin içerisinde Hava Kuvvetleri eski Komutanı Org. İbrahim Fırtına'ya bağlı ekiplerin  başta Fatih, Boğaziçi ve Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere bir çok üniversiteyi sıkı yönetim sabahı işgal etmeye hazırlandığı ve bu üniversitelerde albay ve yüzbaşı rütbesinde rektörler görevlendirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Gölcük Donanma'dan çıkan belgeler, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Org. İbrahim Fırtına'ya bağlı  havacı birliklerin darbe sonrası üniversiteleri de yeniden şekillendirmek istediğini ve bu kapsamda büyük bir kıyıma hazırlandığını ortaya koydu. Ele geçirilen 5 Nolu CD'nin içerisinde aralarında Boğaziçi, Yıldız Teknik, Balıkesir, Çanakkale ve Fatih üniversitelerinin de bulunduğu birçok üniversitenin yönetimine el konulacağı ifade ediliyor. 

Bu kapsamda EK Lahika-10 isimli belgenin incelemesinde, belgenin Oraj Hava Harekat Planı Fatih Üniversitesi'ne Yönelik Plan başlığı taşıdığı, Hava Mühendis Albay Sefer Kurnaz'ın komutanlığında sıkı yönetim kararı alınır alınmaz Fatih Üniversitesi'nin yönetimine el konulacağı belirtiliyor. Albay Kurnaz imzasını taşıyan belgede "Sıkı yönetim ilanı ile birlikte Fatih Üniversitesi yönetimine el konulacak, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyelerinden oluşacak bir heyet tarafından Fatih Üniversitesi yönetilecek" ifadesi yer alıyor. Planın ayrıntıları ise şöyle: Harekat başladığı gün, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyelerinden oluşacak heyet ile Hava Harp Okulu Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü'nde toplantı düzenlenecektir. Bu toplantıda alınan kararlar neticesinde Fatih Üniversitesi'nin eğitim ve öğretime devam edip etmeyeceğine karar verilecek.

Çok gizli ibaresi taşıyan "Oraj Hava Harekat Planı Yıldız Teknik Üniversitesine Yönelik Plan" başlıklı başka bir belgede Hava Öğretmen Berna Dönmez komutasında bir ekibin sıkıyönetimin ilanıyla birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi'ne giderek kontrolü ele alacağı belirtiliyor.

Hava Kuvvetleri eski Komutanı Org. İbrahim Fırtına'ya bağlı üniversite işgal ekibinin Boğaziçi Üniversitesi için Hava Savunma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Gürsu'yu, Balıkesir Üniversitesi için Hava Pilot Kurmay Yarbay Mustafa Erhan Pamukoğlu'nu, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi için Hava Yüzbaşı Mürsel Beşli'yi, Fatih Üniversitesi içinse Hava Mühendis Albay Sefer Kurnaz'ı görevlendirdiği belirtiliyor.

Ele geçirilen aynı CD içerisinde birçok fişleme evrakına yer verildi. Donanmadan çıkan belgelerde fişlemelerin katlanarak devam ettirildiği göze çarpıyor. Ele geçirilen raporlarda 845 dershane, yurt, vakıf ve derneğin 'Nurcu', 'Süleymancı', 'Menzilci', 'Milli Görüşçü' şeklinde fişlendiği, darbe sonrası bu kurumların süratle kapatılacağı vurgulanıyor. Balyoz Darbe Planı semineri kapsamında eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün de fişleme ekibinde olduğu belirtiliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT