1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversitelerde Demirbaş Öğrencilik Bitiyor
Üniversitelerde Demirbaş Öğrencilik Bitiyor

Üniversitelerde Demirbaş Öğrencilik Bitiyor

Başbakan'ın üniversitede okuma süresine sınır getirileceği açıklaması ile YÖK çalışma başlattı. Buna göre öğrencilerin 4 yıllık lisans eğitimini en fazla 6 yılda bitirmeleri öngörülüyor.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversitelerden atılmama hakkına kısıtlama getirileceğini açıklaması üniversitelerdeki gerçeği gözler önüne serdi. YÖK'ün de üniversitelerde yaptığı araştırmalarda, üniversitelerde öğrenci sayısının giderek arttığı tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen YÖK, üniversiteden atılmama hakkına son vererek yıl kısıtlaması getirmeye hazırlanıyor. Bu çerçevede yapılacak düzenleme ile artık öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimini en fazla 6, 5 yıllık eğitimi 7, 7 yıllık lisans eğitimini ise en fazla 9 yılda bitirmezse okuldan atılacak.

MALİ ESASLARLA DÜZENLENMİŞTİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya öğrencilik süresinin kısıtlanmasıyla ilgili açıklama yaptı. İlgili maddeyle öğrencilik süresine ilişkin düzenleme yapıldığını hatırlatan Çetinsaya, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Öğrenciliğin sonlandırılamaması konusu da birçok açıdan önümüze gelen meselelerden bir tanesidir. Bunda dile getirilen konulardan bir tanesi de 6111 sayılı yasanın 44. maddesinin ilk halinde öğrencilik süreleri mali esaslarla düzenlenmişti. Fakat hükümetimizin harçların kaldırılması kararından sonra bu konuda bir boşluk doğdu. Dolayısıyla bu boşluğun doldurulmasına yönelik bir çalışma yapılması gerekiyor. Aynı şekilde mali esaslar ortadan kalkınca bu harçların kaldırılması kararıyla birlikte üniversitelerimizin planlama yapamama durumları ortaya çıktı. Yine buna yönelik bir çalışma, bir tartışma yürütülüyor.'

Çetinsaya, kağıt üzerindeki öğrencilerle ders seçen öğrenciler arasında büyük fark olduğunu belirterek, bunun sınıf planlamalarından ders planlamalarına, öğretim üyesi planlamalarına kadar çok boyutta sorunla karşılaşmalarına sebep olduğunu söyledi.

Mağdurlar için af çalışması

Öğrencilerden gelen şikayetler üzerine YÖK, yıllara göre öğrenci sayılarını masaya yatırdı. Verilere bakıldığında öğrenci sayısının sürekli arttığı, ancak sisteme giren öğrenci sayısının yeteri kadar azalmadığı tespit edildi.Üniversite eğitimine devam edebilmek için af bekleyen öğrenciler için de YÖK kolları sıvadı. Bu kapsamda af bekleyen öğrencilerin sayısının tespiti için de çalışma başlatıldı. Çıkarılması planlanan 11. af ile birlikte, daha önceki uygulamalar nedeniyle başörtüsü ve harç gibi sebeplerden mağdur olmuş öğrencilerin dönüşü sağlanacak. iki düzenlemenin birlikte gelmesi planlanıyor.

 

HABERE YORUM KAT