1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversitede Mescit Sorununa Köşk El Attı
Üniversitede Mescit Sorununa Köşk El Attı

Üniversitede Mescit Sorununa Köşk El Attı

Kampüsteki mescitlerinin kapatılmasını protesto eden bin 200 öğrencinin Köşk'e ilettiği dilekçelere cevap geldi.

16 Aralık 2011 Cuma 00:59A+A-

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, öğrenci temsilcisi Hamit Aydın'a gönderdiği yazıda, konuyu takibe aldıklarını belirtti.

Ege Üniversitesi (EÜ)'nde mescit açılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yardım isteyen öğrencilerin dilekçesi Köşk'e ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter, dilekçeyle ilgili EÜ Felsefe bölümü öğrencilerinden Hamit Aydın'ı resmî bir yazı ile bilgilendirdi. Yazıda, "Sayın Ege Üniversitesi öğrencileri; üniversite kampüsü içerisinde mescit bulunmadığını, öğrenci, akademisyen ve personelin yararlanabileceği bir mescit yapılması talebinizi içeren dilekçeleriniz, aşağıda tarihi ve sayısı belirtilen yazımızla, anılan üniversite rektörlüğüne gönderilmiştir." denildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün mağduriyetlerini dikkate almasının kendilerini son derece sevindirdiğini belirten Hamit Aydın, "Binlerce öğrencinin ibadetlerini yapabileceği bir mescit açılması hepimizi mutlu edecek. Bu konuda umut ediyoruz ki rektörlük de üzerine düşen görevi yerine getirir." dedi. Aydın, öğrencilerin merdiven altı gibi yerlerde namaz kılmak zorunda bırakılmamasını istedi. Geçmiş yıllarda bir mescit bulunduğunu fakat bazı sıkıntılardan dolayı kaldırıldığını hatırlatan öğrenci temsilcisi, "Bu çağda yasaklarla bu işlerin çözümlenemeyeceğini herkesin görmesi gerekiyor. Öncelikle önyargıların kalkması lazım." şeklinde konuştu.

Ege Üniversitesi'nde mescit sorunuyla ilgili haber, Zaman'ın 3 Ekim 2011 tarihli nüshasında, "Bin 200 öğrenci mescit için imza topladı, üniversite kulak tıkıyor" başlığıyla duyurulmuştu. Haberde, EÜ'nün 50 bini aşan öğrencisinin ibadetlerini yapabileceği bir yer bulunmadığı, bunun için imza kampanyası başlatıldığı belirtilmişti. Toplanan binlerce imza Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve YÖK'e gönderilerek çözüm talep edilmişti.

Ömer Oruç / Zaman 

HABERE YORUM KAT