1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversite Kontenjanları Belli Oldu
Üniversite Kontenjanları Belli Oldu

Üniversite Kontenjanları Belli Oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, açık öğretim hariç 2012'de 764 bin olan üniversite kontenjanını bu yıl yaklaşık 805 bine çıkardıklarını belirterek, "Lisans ve ön lisans düzeyinde yaklaşık yüzde 5'lik artış var." dedi.

21 Haziran 2013 Cuma 13:21A+A-

(AA) - YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, geçen yıl bazı bölümlerde üniversite kontenjanlarının dolmadığını belirterek, bu yıl özel bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Öğrencilerin eskisi kadar ilgi göstermediği alanları tespit ettiklerini anlatan Çetinsaya, bunlar arasında fizik, kimya, biyoloji ve su ürünlerinin yer aldığını ifade etti.

Çetinsaya, bu alanların neden tercih edilmediğiyle ilgili çalışmalar sonucunda, "Burada gerçekçi kontenjan belirleme siyaseti izledik. Yani geçen yıl o üniversitede o bölüme yeterince kayıt olmadı ise bu yıl oraya az kontenjan verdik. Böylece geçen yıl çok fazla açık gözüken branşlarda daha gerçekçi rakamlar belirledik" diye konuştu. 

Hemşirelik, tıp fakültesi, sağlık bilimleri, hukuk gibi ihtiyaç duyulan ve talep gören alanlarda ise üniversitelerdeki akademisyen sayılarını göz önünde bulundurarak, kontenjanları ayarladıklarını vurgulayan Çetinsaya, böylece ilerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek istediklerini söyledi.

Geçen yıl açık öğretim hariç lisans düzeyinde yaklaşık 413 bin olan kontenjanı, bu yıl 422 bine çıkardıklarına işaret eden Çetinsaya, geçen yıl açık öğretim hariç 328 bin önlisans kontenjanın ise bu yıl 359 bin olarak belirlendiğini kaydetti.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversitelerin kontenjanlarının ise 22 binden 23 bine yükseldiğini anlatan Çetinsaya, "Açık öğretim hariç 2012'de 764 bin olan üniversite kontenjanını bu yıl 805 bine çıkardık. Yani üniversite kontenjanlarında, lisans ve ön lisans düzeyinde yaklaşık yüzde 5'lik artış var. Açıköğretime ise bu yıl 102  bin kontenjan ayrdık. Örgün ve açık öğretimde toplam kontenjanımız yaklaşık 908 bin oldu" diye konuştu.

Bu yıl liseden yaklaşık 800 bin öğrencinin mezun olacağını hatırlatan Çetinsaya, normal şartlarda üniversitelerin mezun kontenjanını karşıladığını ifade etti.

Önceki yıllarda mezun olanlar da dahil edildiğinde üniversite sınavına başvuran aday sayısının arttığına dikkati çeken Çetinsaya, bu yıl sınava yaklaşık 1 milyon 900 bin kişinin gireceğini hatırlattı.

Gökhan Çetinsaya, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığını , lise mezunu sayısının artracağını ve her yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin üniversite kapısına geleceğini belirtti.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun üniversiteye giriş sistemiyle ilgili değişiklik önerilerinin, 2014 sonuna kadar sunulması kararı aldığını anımsatan Çetinsaya, bu konuda ilgililerle çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi. 

 

HABERE YORUM KAT