UNICEF'ten Almanya'ya Mülteci Eleştirisi

21.06.2016 15:20
UNICEF'ten Almanya'ya Mülteci Eleştirisi
UNICEF Almanya’nın hazırladığı raporda, Almanya'daki mülteci çocukların yaşam şartlarına ilişkin eleştirilerde bulunuldu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) Almanya’daki şubesinin hazırladığı raporda, Almanya'daki mülteci çocukların yaşam şartlarına ilişkin eleştirilerde bulunuldu.

Raporda, mülteci çocukların durumunun özellikle sağlık ve eğitim konularında aynı yaştaki Almanyalı çocuklardan daha kötü olduğu belirtildi.

UNICEF'in, Almanya’daki mülteci çocukların mağdur edildiğine ve haklarının uygulanmasında eksikliklerin bulunduğuna 2014’ten beri dikkat çektiğinin anımsatıldığı raporda, bu eksikliklerin “mülteci krizi” sırasında daha da arttığı vurgulandı.

“Çocuklar ve Gençler İlk Kabûl Merkezlerinde 3 Aydan Fazla Kalıyor”

Raporda, hükûmet, eyaletler ve yerel yönetimler ile toplumun gösterdiği çabalarla mültecilerin acil ihtiyaçlarının yerine getirilmeye çalışıldığı belirtilerek “Ancak son aylardaki birçok gelişme çocuk hakları açısından endişeye sebep veriyor.” ifadesi kullanıldı.

Bu gelişmelere dikkat çekilen raporda, çocukların ve gençlerin ilk kabûl merkezlerinde kalış sürelerinin en fazla 3 ay olması gerekirken bu sürenin belirgin bir şekilde uzadığı kaydedildi.

Bu merkezlerdeki sağlık şartlarının çoğunlukla yetersiz kaldığı vurgulanan raporda, buralarda özel yaşam alanlarının çok az olduğuna, birçok yerde de çocuklara ve kadınlara karşı şiddet kullanılmasının önlenmesine yönelik düzenlemelerin bulunmadığına işaret edildi.

Kabûl merkezlerinde uzun süre kalan çocukların okul ve kreşlere uyumunun geciktiği belirtilen raporda, “mülteci” statüsü alma şansı çok fazla olmayan göçmen ailelerin çocuklarının durumundan özellikle endişe duyulduğu kaydedildi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim