1. HABERLER

  2. HABER

  3. Umuda Yolculuk Acı Bitti: 4 Ölü
Umuda Yolculuk Acı Bitti: 4 Ölü

Umuda Yolculuk Acı Bitti: 4 Ölü

Mültecilerin umuda yolculuğu bir kez daha faciayla son buldu. Yunanistan'a gitmeye çalışan 8 kişiyi taşıyan tekne Ege'de battı. Faciada 4 mülteci öldü, 1 kişi kayboldu

A+A-

Yasadışı yollarda Yunanistan'a geçmek isteyen mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu 4 kişi öldü, 1 kişi kayboldu. Ege'nin serin sularında ölüm-kalım mücadelesi veren 4 kişiyi ise Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Alınan bilgiye göre, dün sabah saatlerinde Muğla'nın Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışan 8 kişinin bulunduğu tekne, Karaada'nın yaklaşık 1,5 mil açıklarında battı.

Teknenin battığını gören çevredeki balıkçılar, hemen Sahil Güvenlik'i aradı. İhbar üzerine Sahil Güvenlik'in 3, Bodrum Deniz Kurtarma Derneği'nin iki kurtarma bot ekibi süratle bölgeye sevk edildi. Ekipler, yaptıkları titiz çalışma sonucu Ege Denizi'nin serin sularında boğulmak üzere olan 3 kişiyi kurtarmayı başardı. Yüzme bilmedikleri için boğularak can veren 4 kişinin cesedi ise ekiplerce bota alındı.

Sağ kurtarılan mülteciler ile hayatını kaybedenlerin cesetleri, Bodrum Milta Marina'ya getirildi. Ege'de ecel terleri döken Suriyeli kaçaklar, Bodrum'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Kaybolan bir kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Ege Denizi'nde bir başka facia haberi de Midilli Adası açıklarından geldi. Mültecileri taşıyan bir bot battı, 7 kişi öldü 2 kişi kayboldu. Boğulma tehlikesi atlatan 8 kişiyi gemiciler kurtardı. Yunanistan Denizcilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, devriye gezen sahil güvenlik ekiplerinin, denizde 2 kişiyi tespit etmesinin ardından Midilli Adası'nın kuzeydoğusunda Koraka bölgesinde geniş çaplı bir arama kurtarma operasyonu başlatıldığı belirtildi. Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptıkları arama sonucu 7 kişinin cesedine ulaşılırken, 2 kişinin de kaybolduğu bildirildi. Açıklamada, 8 kaçağın bölgeden geçen 2 Türk bandıralı gemis tarafından son anda kurtarıldığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT