1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Uluslararası Af Örgütü'nden "Kara Cuma" Raporu
Uluslararası Af Örgütü'nden "Kara Cuma" Raporu

Uluslararası Af Örgütü'nden "Kara Cuma" Raporu

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in geçen yıl Refah şehrine düzenlediği saldırılarla “savaş suçu” işlediğini ortaya koyan yeni kanıtlara ulaştığını bildirdi.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü'nün, Londra Üniversitesi Adlî Mimarî birimiyle ortaklaşa hazırladığı "Kara Cuma: Refah'ta 2014 İsrail-Gazze Krizinde Yaşanan Katliam" başlıklı raporda, detaylı multimedya materyallerinden elde edilen kanıtlar sonucu, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah şehrine sistematik ve kastî hava ve kara saldırıları düzenleyerek 135 sivili katlettiği kaydedildi.

İsrail'in bu saldırılarla “insanlığa karşı suç” işlediğini bildiren Af Örgütü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther'in konuya ilişkin görüşlerine raporunda yer verdi.

Luther: "Refah'ta sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerinin bombalandığına ve İsrail güçlerinin savaş suçu işlediğine dair güçlü kanıtlar mevcut. Bu orantısız saldırılar, İsrailli asker Hadar Goldin'in kaçırılması dolasıyla düzenlendi ve insan hayatına itibar edilmediğini gözler önüne serdi." dedi.

Raporla, adalet çağrısı yaptıklarını belirten Luther, yüzlerce fotoğraf, video, uydu görüntüsü ve tanık ifadelerinin, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koyduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini belirtti.

Rapor, Londra Üniversitesi Adlî Mimarî biriminin öncülüğünde oluşturulan çok yönlü araştırma teknikleriyle hazırlandı. Af Örgütü, özellikle elde ettiği uydu görüntüleriyle İsrail'in Refah saldırısında “savaş suçu” işlediğinin açık olduğunu bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT