1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uluslararası Af Örgütü'nden Avrupa'ya Eleştiri
Uluslararası Af Örgütü'nden Avrupa'ya Eleştiri

Uluslararası Af Örgütü'nden Avrupa'ya Eleştiri

"Avrupalı hükümetlerin, arama ve kurtarma operasyonları yetersiz''

A+A-

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa hükümetlerini Akdeniz'de kaçak göçmenlerin hayatlarını kaybetmeleriyle ilgili ihmalkar davranmakla eleştirdi.

Af Örgütü'nün Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşıyan son tekne faciasına ilişkin yaptığı açıklamasında, "Avrupalı hükümetlerin Akdeniz'deki insani krize yönelik ihmalkar tutumları, bu yılın başından beri göçmen ve mülteci ölümlerinde 50 kattan fazla artışa neden oldu" ifadesine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından bugün yapılan açıklamayı hatırlatan Af Örgütü, "BMMYK, en son yaşanan 'şok edici' trajediyle birlikte 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren hayatını kaybedenlerin sayısının neredeyse 900'e ulaştığını bildirdi. Bir yıl önce aynı dönemde bu sayı 17'ydi. Bu rakam, göçmen ve mülteci ölümlerinin yaklaşık 53 kat arttığını ortaya koyuyor" açıklamasında bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Af Örgütü'nün Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Van Gulik, "Avrupalı hükümetlerin, arama ve kurtarma operasyonlarının yetersiz olduğunu anlamaları için kaç kişi daha ölmeli? Binlerce umutsuz göçmen ve mülteci, dünyanın en tehlikeli deniz yolculuğunu yapmaya devam ediyor. Yüzlercesi daha şimdiden bu yıl hayatını kaybetti. 2014'e göre büyük bir artış var. Londra, Paris, Berlin ve diğer Avrupa başkentlerindeki liderler mevcut stratejinin işe yaramadığını itiraf etmeli ve Akdeniz'de kuvvetli ve birlikte planlanmış insani çalışma yürütülmesi için ağırlıklarını koymalılar" ifadelerini kullandı.

Bu arada Af Örgütü açıklamasında, 28 Nisan'da mevcut krize yönelik yeni bir rapor yayımlayacağını duyurdu. Raporda, 2015 yılının ilk üç ayında yaşanan olaylardan sağ çıkan kişilerin ifadeleri yer alırken, bölgedeki mevcut arama ve kurtarma operasyonlarının Akdenizin merkezindeki insani krize getirilmesi gereken çözüme oldukça uzak olduğu anlatılıyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşıyan ve dün Akdeniz'de battığı belirtilen teknede yaklaşık 550 göçmen bulunduğunu, göçmenlerden 145 kişinin kurtarıldığını, 400 civarında göçmenin ise hala kayıp olduğunu bildirmişti.

İtalya ile Libya arasında kalan, Sicilya Kanalı olarak adlandırılan ve insan kaçakçılarının Avrupa'ya kaçışta yoğun olarak kullandığı bölgede her yıl binlerce göçmen hayatını kaybediyor.

(AA)

HABERE YORUM KAT