1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Uluslararası Af Örgütü Mısır'daki İdam Kararlarını Kınadı
Uluslararası Af Örgütü Mısır'daki İdam Kararlarını Kınadı

Uluslararası Af Örgütü Mısır'daki İdam Kararlarını Kınadı

Uluslararası Af Örgütü, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına ve 37 kişinin müebbet hapsine hükmedilmesini kınadı.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü'nün Mısır Araştırmacısı Nadine Marroushi AA muhabirine yaptığı açıklamada kararların siyasi olduğunu belirterek, "İdam ve ömür boyu hapis cezalarını tamamıyla kınıyoruz. Bunun, Mısır'daki muhalefeti ezmeye çalışmak için yapıldığını görüyoruz" dedi.

Marroushi, Mısır'ın seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden alınmasından sonra Mısır'ın adalet sisteminin bağımsız olmadığının kanıtladığını belirtti.

Nadine Marroushi, "Mahkemenin siyasi aktivistler, protestocular, muhalefet ve Müslüman Kardeşler üyelerine karşı peşin hükümlü olduğunu gördük. Ülkede  idam cezaları ve müebbet hapis cezaları verilirken, herhangi bir güvenlik görevlisinin protestocuları öldürmek, işkence yapmak ve gözaltındaki ölümlerden dolayı sorumlu tutulduğunu görmedik. Bu, bağımsız ya da adil olduğunun kanıtlanamadığı bir ceza sistemidir" dedi.

Mahkeme sürecinin bir yıldan fazla süredir adil ilerlemediğini kaydeden Marroushi, "Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. Mevcut yargılanmalar kişilerin adil yargılanma hakkını ihlal etmektedir" diye konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT