1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "Ukrayna'daki Çatışmalardan 580 Bin Çocuk Etkilendi"
"Ukrayna'daki Çatışmalardan 580 Bin Çocuk Etkilendi"

"Ukrayna'daki Çatışmalardan 580 Bin Çocuk Etkilendi"

Ukray'nın doğusunda çıkan çatışmalardan 580 bin çocuğun etkilendiği bildirildi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ukrayna'nın doğusunda çıkan çatışmalarda 580 bin çocuğun “derinden” etkilendiğini bildirdi.

UNICEF Ukrayna temsilcisi Giovanna Barberis, çatışmanın tüm taraflarına, “muhtaç çocuklara engelsiz insanî erişim sağlama” çağrısında bulundu.

Ülkede, 200 binden fazla gencin psikososyal desteğe ihtiyacı olduğununa dikkat çeken Barberis, iki senedir süren çatışmaların Ukrayna'nın doğusunda yaşayan binlerce çocuk üzerinde silinmez izler bıraktığını belirtti.

Barberis, “Çatışma devam ettikçe, psikolojik ihtiyaçlarının yanı sıra fiziksel ihtiyaçlarının da karşılanması için acilen bu çocuklara ulaşmamız gerekiyor.” dedi.

UNICEF, bu yılın başında, çatışmaların sürdüğü bölgelerdeki mağdur çocukların insanî ihtiyaçları için ekstra 54,3 milyon dolar finansman çağrısında bulunmuştu.

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi ve Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı gruplara destek vermesi sonucu çıkan çatışmalarda ülkede 2014 yılından bu yana 9 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT