1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna'da Yeni Ayrılık Sandığı
Ukrayna'da Yeni Ayrılık Sandığı

Ukrayna'da Yeni Ayrılık Sandığı

Kırım’ın ardından doğudaki Rusya yanlıları Donetsk ve Luhansk bölgelerinin Ukrayna’dan ayrılması için referanduma gidiyor.

A+A-

Batı ile Rusya arasında Soğuk Savaş sonrasının en ciddi krizine yol açan Ukrayna’da doğudaki Donetsk ve Luhansk bölgeleri de Kırım gibi Rusya’ya katılma referandumu düzenliyor.

Hafta içinde silahların ateşlenmesiyle iç savaş sinyalleri veren ülkede sadece Slavyansk’tan ufak çaplı çatışma haberleri gelirken, gözler Donetsk bölgesindeki sandıktan çıkacak kararda.

Rus yanlısı milislerin resmi binaların çoğunu işgal altında tuttuğu bölgede Moskova yanlıları Ukrayna’dan kopup ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ adı altında yeni bir yönetim kurulup kurulmamasını halka soruyor.

Halkın kafası karışık

Batı ve Kiev bölgeye amblemsiz askeri üniformalarla milis gönderen Rusya’yı Donetsk’teki ayrılıkçı damarı desteklemekle suçlarken, seçim sandıklarının parasını cebinden ödeyen işadamı Nikolai Mikolayçuk tersini savunuyor.  

Mikolayçuk, “Buradaki herkes kendi yoluna gitmeye gönüllü. Kimse satın alınmış değil. Bu referandum hepimiz için. Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin kendi ülkesi, hükümeti hatta olimpiyat takımı bile olacak” diyor.

'Uçuruma doğru bir adım'

Rus yanlısı milislerin kontrolündekü Slavyansk’ta Kiev karşıtı belediye başkanı Viçaslev Ponomaryov kentte referanduma katılımın yüzde 100 olmasını bekliyor.

Luhansk’taki referandumda halka başka bir isim altında ayrılık kararı soruluyor. Kentte ‘Halk Cumhuriyeti’ kurulup kurulmaması oylanacak.

Başkent Kiev ise gelişmeleri teyakkuz halinde takip ediyor. Geçici Cumhurbaşkanı Aleksander Turçinov başkanlığındaki olağanüstü toplantıda ülkede federal yapının çökmesine göz yumulmaması kararı çıkarken Turçinov ‘eli kanlı milis liderleriyle’ muhatap olmama tavrını ortaya koyacaklarını söyledi. Turçinov, Donetsk bölgesinin Ukrayna’dan kopmasının ‘Bölgenin uçuruma yuvarlanması için bir adım’ olacağını vurguladı. 

'Kremlin medyası destekliyor'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in erteleme çağrısına rağmen Donetsk’teki Rus yanlısı milisler referandum kararından dönmezken, Batı Moskova’nın bu konuda yeterince çaba sarfetmediği görüşünde.

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki “Rus hükümetinin bu referandumun iptali için nüfuzunu kullanmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Psaki Rus Ordusu’nun Ukrayna sınırındaki hareketliliğinin de sürdüğünü belirterek, “Kremlin destekli sosyal medya ve haber kanalları bölge halkını referandumda oy vermeye çağırıyor” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da ortak bir çağrıyla Rusya’ya gözdağı verdi. AB’nin iki önemli ülkesinin liderleri Ukrayna’da 25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçiminin düzenlenememesi halinde Rusya’nın enerji, savunma sanayi ve finans sektörüne yönelik yeni yaptırım kararı alacaklarını açıkladılar.

Kaynak: aljazeera

HABERE YORUM KAT