1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna'da Kalıcı Ateşkes Sağlandı
Ukrayna'da Kalıcı Ateşkes Sağlandı

Ukrayna'da Kalıcı Ateşkes Sağlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin yaptıkları görüşmede, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardı. Ukrayna Devlet Başkanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Putin ve Poroşenko'nun bugün yaptıkları telefon görüşmesinde, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı duyuruldu.

Görüş birliği sağlandı

Açıklamada, iki liderin krizin yaşandığı Ukrayna'nın doğusunda barışın sağlanması için atılacak adımlar konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi. Putin ve Poroşenko, ağustos sonunda da Belarus'ta bir araya gelmiş, iki liderin Ukrayna'daki krizin çözümüne ilişkin farklı fikirlere sahip olduğu ancak tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda anlaştığı bildirilmişti.

Ukrayna ordusu, nisandan bu yana ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçı hareketi bastırmak için operasyonlar düzenliyor. Çıkan çatışmalarda bugüne kadar yaklaşık 2 bin 600 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Kiev yönetimi ayrılıkçı harekete Rusya'nın askeri destek verdiğini, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarına girdiğini savunurken, Moskova bunları reddediyor.

Kremlin'den yalanlama

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın, Ukrayna'da yaşananların tarafı olmadığı için doğu bölgesinde kalıcı ateşkesin sağlanması konusunda anlaşmaya varamayacağını söyledi.

Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Peskov, Ukrayna Devlet Başkanlığının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun bugünkü telefon görüşmesinde, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Peskov, "Putin ve Poroşenko, Ukrayna'nın doğusunda taraflar arasında ateşkesin sağlanmasına katkı sağlayabilecek adımları görüştü. Ancak Rusya, krizin bir tarafı olmadığı için fiziki olarak ateşkes konusunda anlaşmaya varamaz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna açıklamayı değiştirdi

Bu arada, Ukrayna Devlet Başkanlığının internet sitesindeki açıklama da değiştirildi.

Poroşenko ile Putin'in Ukrayna'nın doğusunda sürekli ateşkes için anlaştığı bildirilen açıklamanın yerine, ateşkes anlaşmasının yapılmadığı, barışın sağlanmasına ilişkin bir anlaşmaya varıldığı belirtilen metin konuldu.

Metinde, Putin ile Poroşenko'nun "Barışa katkı sağlayacak karşılıklı adımlar atılması" konusunda anlaştığı vurgulandı.

AA

HABERE YORUM KAT