1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna’da İsyan Ateşi
Ukrayna’da İsyan Ateşi

Ukrayna’da İsyan Ateşi

Ukrayna'da hükümeti protesto eylemlerinde 119 polis ve yüzlerce gösterici yaralandı. Polise havai fişek ve molotoflarla saldıran göstericilerden 32 tanesi yakalanıp, 'ayaklanma' suçuyla tutuklandı.

A+A-

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, 19 Ocak'ta devlet kurumlarına zorla girmek isteyen aşırı gruplarla kolluk kuvvetleri arasında çatışmalar aralıksız sürüyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çıkan olaylarda 119 polis memurunun tıbbi yardım aldığını, 80 polisin hastaneye kaldırıldığını bildirdi. İçişleri Bakanlığı hastaneye kaldırılan polislerin büyük çoğunluğuna; yanık, kırık, kesik ve bilinmeyen bir madde zehirlenmesi tanısı konduğunu belirtti. 19 Ocak öğlenden sonra başlayan ve şiddeti artarak devam eden eylemlerde, yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 20'den fazla gazeteci yaralandı.

HAVAİ FİŞEKLİ SALDIRI

Bakanlık, Kiev'in Gruşeskogo Caddesi'ndeki olaylara karıştığı tespit edilen 32 eylemcinin yakalandığını belirtti. Gözaltına alınan 22 sanık hakkında mahkeme 'ayaklanma' suçuyla tutuklama kararı verdi. Ukrayna Başsavcılığı izinsiz ve şiddet içerikli protesto eylemlerini 'vatan hainliği' olarak sınıflandırmasına rağmen 'Sağ Sektör' adlı grup direnmeye devam ediyor. Yüzleri maskeli eylemcilerin, taşlı, sopalı, molotof bombası ve havai fişekli saldırılarına karşı kolluk kuvvetleri ise gazla müdahalede bulundu. Eylemcilerin polsin üzerine havai fişek yağdırarak dağıtması ilginç görüntüler oluşturdu.

POLİSE CEZA VERİLMEYECEK

Ukrayna'da yürürlülüğe giren yeni yasaya göre eylemcilere sert müdahalede bulunan polise cezai müeyyide uygulanmayacak. Bununla birlikte kasklı ve maskeli eylemcilere yüksek para ve uzun süre hapis cezası verilebilecek. Sayıları bini aşan maskeli ve kasklı eylemciler, hükümet ve cumhurbaşkanın istifasını istiyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT