1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna'da Gece Baskını: 21 Ölü
Ukrayna'da Gece Baskını: 21 Ölü

Ukrayna'da Gece Baskını: 21 Ölü

Çatışmalar, polis birimlerinin Bağımsızlık Meydanı'na müdahalesiyle şiddetlendi.

A+A-

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de polisin, muhalif eylemcilerin geçen Kasım'dan bu yana işgal altında tuttukları kent merkezindeki Bağımsızlık Meydanı'na baskın düzenlemesi sonucu 7 polis, 14 protestocu öldü. Baskında, 200'e yakın da polis yaralandı.

Ukraynalıların sadece 'Meydan' diye andığı Bağımsızlık Meydanı'nda patlama sesleri duyuluyor, havai fişekler atılıyor ve büyük ateşler görülüyor. Şiddetli çatışmalar güvenlik güçleri parlamento binasına yürüyen göstericileri dağıtmaya çalışırken çıktı. Protestocuların polisi taş yağmuruna tutarak geri çekilmeye zorladıkları, polisin de protestoculara göz yaşartıcı bomba ve lastik mermiyle karşılık verdiği görüldü.

Ukrayna’da haftalardır devam eden gösterilerde hükümet karşıtı protestocular, Kasım ayında Rusya ile ilişkileri güçlendirmek için Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşmasını son anda imzalamaktan kaçınan Cumhurbaşkanı Başkan Viktor Yanukoviç’in istifası çağrısında bulunuyor.

Protestocuların iki lideri şu ana dek istifa çağrılarını reddeden Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile görüşmeye gitti. AB yanlısı Udar Hareketi'nin lideri Vitali Kliçko ve Yurt Partisi lideri Arnesiy Yatsenyuk gece geç saatlerde Yanukoviç'in konutuna ulaştı. Ancak cumhurbaşkanıyla görüşüp görüşemedikleri bilinmiyor.

HABERE YORUM KAT