1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna'da Çatışmalar Sürüyor
Ukrayna'da Çatışmalar Sürüyor

Ukrayna'da Çatışmalar Sürüyor

Ukrayna'nın doğusunda son 24 saatte ordu birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 40 ayrılıkçının öldürüldüğü bildirildi.

A+A-

Ukrayna'nın doğusunda son 24 saatte ordu birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 40 ayrılıkçının öldürüldüğü bildirildi.

Terörle Mücadele Merkezi Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, ayrılıkçıların taraflar arasında ilan edilen ateşkese rağmen Ukrayna askerlerinin bulunduğu noktalara silahlı saldırı düzenlemeye devam ettiği belirtildi. 

Açıklamada son 24 saat içinde Luhansk'taki Makarovo kasabası ile Donetsk'e bağlı 24 yerleşim biriminde saldırı düzenleyen ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında çatışma çıktığı vurgulandı.

Çatışmalarda yaklaşık 40 ayrılıkçının öldürüldüğü ve ayrılıkçılara ait bazı ağır silahların da imha edildiği belirtildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Ukrayna Temsilciliği, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada ülkenin doğusundaki silahlı çatışmalarda, 16 Eylül itibarıyla toplam 3 bin 219 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 bin 198 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Ateşkese rağmen silahlı saldırıların devam ettiği bölgede taraflar, birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

Ateşkesi tüm taraflar tam olarak uygulamalı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’daki ateşkesin uygulanmasına yönelik olarak Minsk’te varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek, Minsk Protokolü’nün ve bu anlaşmanın tüm unsurlarının taraflarca tam olarak uygulanması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı olarak çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada, kalıcı bir ateşkesin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde sürdürülebilir siyasi sonuç sağlamaya yönelik mevcut çabaların başarısı için büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, AB’nin, anlaşmaların uygulanmasına yönelik özellikle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) aracılığıyla yapılanlar da dahil her çabayı desteklemeye hazır olduğu vurgulandı.

AA

HABERE YORUM KAT