1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna'da Askeri Konvoy Bilmecesi
Ukrayna'da Askeri Konvoy Bilmecesi

Ukrayna'da Askeri Konvoy Bilmecesi

Ukrayna, ülkeye giren Rus askeri konvoyundaki araçların çoğunu imha ettiklerini açıkladı. NATO da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığını belirtti. Rusya ise iddiaları reddetti.

16 Ağustos 2014 Cumartesi 04:09A+A-

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, İngiltere Başbakanı David Cameron ile yaptığı telefon görüşmesinde, "sınırı geçen Rus güçlerinin büyük kısmının imha edildiğini" söyledi.

Ukrayna Terörle Mücadele Merkezi de Rusya'ya ait tank ve askeri araçların, Donetsk bölgesindeki Moskova yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sınır kapısı İzvarino'dan ülke topraklarına girdiğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya'nın son olarak perşembe gecesi Ukrayna'nın doğusuna silah sevk ettiğini söyledi. Muhtemelen personel sevkiyatı da yapıldığını ifade eden Rasmussen, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığını doğruladı; “Rusya'nın tüm askerlerini Ukrayna sınırından çekmesini talep ediyoruz. Ayrılıkçılara olan silah, para ve personel desteğini durdurmasını ve Kiev hükümetiyle yapıcı diyaloğa girmesini istiyoruz” dedi.

‘Son derece tehlikeli ve kışkırtıcı’

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray, Kiev yönetiminin iddiasını doğrulayamadıklarını, ancak Rusya’nın Ukrayna'nın iznini almadan ülkeye müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Caitlin Hayden, “Rusya’nın son haftalarda Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik hareketlerindeki artış, son derece tehlikeli ve provokatif. Ayrılıkçıları tanklarla, zırhlı araçlarla, füzeatarlarla ve ağır silahlarla destekliyorlar” dedi.

Rusya iddiaları reddediyor

Moskova ise iddiaların ‘hayal ürünü’ olduğunu söylüyor. Rusya Savunma Bakanlığı, askerlerin Ukrayna sınırında devriye gezdiklerini belirtti. Rus askeri araçlarının Ukrayna topraklarına girdiği yönündeki iddialar ise reddedildi.

Rusya, Kiev yönetiminin Ukrayna’ya gönderdikleri insani yardım konvoyunu bu iddialarla engellemeye çalıştığını iddia etti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi için Ukrayna’nın doğusunda ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu. Ayrıca detay vermeden bölgedeki NATO askeri hareketliliğinden ‘ciddi endişe’ duyduklarını söyledi.

Moskova, Ukrayna ordusunun ayrılıkçılarla mücadele ettiği Luhansk’a 280 TIR'dan oluşan insani yardım konvoyu göndermişti. Yardımlar, sınırda Ukranyalı yetkililerin denetimini bekliyor. Ukrayna, yardım konvoyu kisvesi altında ayırılıkçılara silah ve cephane taşınmasından korkuyor.

Kaynak: AFP, Reuters ve AA

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT