1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Ukrayna, Rusya'yı Öven BM Genel Sekreteri'ne Tepki Gösterdi
Ukrayna, Rusya'yı Öven BM Genel Sekreteri'ne Tepki Gösterdi

Ukrayna, Rusya'yı Öven BM Genel Sekreteri'ne Tepki Gösterdi

BM Genel Sekreteri’nin Rusya'nın liderliğini övmesi Ukrayna'nın tepkisini çekti.

A+A-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un St. Petersburg'da yaptığı bir konuşmada Rusya'nın liderliğini övmesi Ukrayna'nın tepkisine neden oldu.

BM Genel Sekreteri Ban, Rusya temasları kapsamında St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu'nda konuştu.

BM Genel Sekreteri: “Rusya’nın Liderliğine Güveniyorum”

Genel Sekreter Sözcülüğü'nün paylaştığı kayda göre, Ban Ki-mun, konuşmasında, “BM'nin kurucu üyesi ve BMGK'nın daimi üyesi olarak Rusya'nın çok önemli rolü var ve ben Rusya'nın liderliğine güveniyorum.” ifadelerini kullandı.

volodymyr_yelchenko.jpg

Ukrayna Temsilcisi: “Anlam Veremedim”

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Volodymyr Yelchenko, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Genel Sekreter'in Rusya'da yaptığı konuşmayı eleştirdi.

Genel Sekreter'in Ukrayna'da “ayrılıkçılar”ı destekleyen Rusya'yı övmesine anlam veremediğini kaydeden Yelchenko, “Genel Sekreter'in Ukrayna-Rusya sorununda söz söyleme hakkı kalmamıştır.” dedi.

Yelchenko, konuya ilişkin ülkesinin görüşlerini içeren mektubu da BM'ye sunacaklarını bildirdi.

stephane_dujarric.jpg

BM Genel Sekreter Sözcüsü: “Geri Adım Atmayacağız”

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuya ilişkin sorular üzerine, Rusya'nın BMGK'nın daimi üyesi ve uluslararası sorunlarda kritik rolü olduğunu belirterek, geri adım atmayacaklarını söyledi.

Bu açıklamayla Ban Ki-mun, 10 yıllık Genel Sekreterlik görevinin son yılında üçüncü kez bir ülkenin ağır tepkisine muhatap oldu.

AA

HABERE YORUM KAT