1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna, Rusya'ya Olan Borcunu Ödeyemeyeceğini İlan Etti
Ukrayna, Rusya'ya Olan Borcunu Ödeyemeyeceğini İlan Etti

Ukrayna, Rusya'ya Olan Borcunu Ödeyemeyeceğini İlan Etti

Ukrayna hükûmeti, Rusya’ya olan 3 milyar dolarlık kredi borcunun geri ödenemeyeceğini açıklayarak moratoryum ilan etti. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk da “Konuyu mahkemeye taşımaya hazırız.” dedi.

A+A-

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya’ya olan 3 milyar dolarlık kredi borcu için moratoryum ilan etti. Moratoryumun, Ukrayna devletine ait Yujnıy Tasarım Bürosu ve Ukravtodor’un Rusya bankalarına olan 507 milyon dolarlık borcunu da kapsadığı belirtildi.

Kararı açıklayan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, “Rusya, borcun yeniden yapılandırılması girişimlerimize rağmen anlaşma sağlamayı reddettiği için moratoryum ilan ediyoruz.” dedi. Yatsenyuk, kredi borcu konusunu yargıda çözmeye hazır olduklarını da söyledi.

Moratoryum, devletlerin ödeme gücünü kaybetmesi nedeniyle borçlarının tümünü veya bir kısmını ödeyemeyeceğini ilân etmesi anlamına geliyor.

Rusya, 2013 yılında Ukrayna'ya Eurobond alımı yaparak 3 milyar dolarlık kredi vermişti. Anlaşmaya göre Ukrayna'nın borcun tamamını en geç 20 Aralık 2015 tarihine kadar ödemesi gerekiyordu. Kiev’in borcun yeniden yapılandırılması talebini kabul etmeyen Rusya, borcun ödenmemesi hâlinde konuyu yargıya taşıyacağını açıklamıştı.

Rusyalı Vekil: Moratoryum Yasaya Aykırı, Rusya Davayı Kazanır

Kiev’in moratoryum ilanına Moskova’dan ilk yorum, Rusya Devlet Duması Ekonomi Komitesi Başkanı Anatoliy Aksakov’dan geldi. Ukrayna’nın moratoryum kararının yasal olmadığını ve uluslararası hukuka aykırı nitelik taşıdığını söyleyen Aksakov “Rusya hükûmeti, Ukrayna’yı uluslararası mahkemeye verirse, davayı kazanır. Mahkeme kararı da Ukrayna’nın iflas ettiği anlamına gelir.” dedi.

Sputnik News

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT