1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Uganda’da Yetişen Lezzetli ve Dünyaca Meşhur Ananas…”
“Uganda’da Yetişen Lezzetli ve Dünyaca Meşhur Ananas…”

“Uganda’da Yetişen Lezzetli ve Dünyaca Meşhur Ananas…”

TUSKON sessizliğini bozdu ve hem Uganda’dan gelen ananaslar hem de Koç Holding’e ayarlanmak istenen petrol rafinerisiyle alakalı son derece çarpıcı açıklamalar yaptı.

26 Ocak 2014 Pazar 19:10A+A-

Haksöz Haber

Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre Fethullah Gülen ile yaptığı görüşme kayıtları kamuoyuna yansıyan TUSKON Genel Sekreteri ve Uganda Fahri Konsolosu Mustafa Günay’ın “Anadolu insanının genel karakteristiğini ifade eden hediyeleşme kültürü” çerçevesinde hareket ettiği şöyle hatırlatıldı: “Uganda’da yetişen lezzetli ve dünyaca meşhur ananas meyvesinin zaman zaman iş dünyası, protokol ve medya mensuplarına hediye edildiği aktarıldı. Muhatapları da mektup yazma inceliği göstererek teşekkür etmişlerdir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz.”

TUSKON’un açıklamasının ikinci bölümündeyse daha çok KOÇ Holding’e götürülen petrol rafinerisi meselesinin iç yüzü şu şekilde izah ediliyor:  “Uganda’nın İstanbul Fahri Konsolosu da olan Genel Sekreterimiz Dr. Mustafa Günay’ın, TUSKON üyesi olan veya olmayan Türk işadamlarının Uganda’da ticaret ve yatırım yapmaları için yürüttüğü faaliyetler görevlerinin gereğidir. Uganda’da ihale edilecek petrol rafinerisi işini Türk şirketlerinin alması için yaptığı çalışmanın takdir edileceği yerde, başka mecralara çekilerek eleştirilmesinden esef duyuyoruz.”

Son olarak TUSKON, ananas ve rafineri meselesine başka başka anlamlar yükleyerek alay konusu yapan ve meseleleri başka mecralara çekenleri şiddetli bir biçimde kınadı.

Zaman gazetesinin haberi:


TUSKON’dan ananas açıklaması: Esef verici iddiaları iade ediyoruz

54 bin işadamı üyesi bulunan TUSKON, Uganda’daki petrol rafinerisi için Türk şirketleri lehine lobi yapılmasının başka mecralara çekilmek istenmesine tepki gösterdi. Uganda Fahri Konsolosu olan Genel Sekreter Mustafa Günay’ın Hocaefendi ile görüşmesinde geçen ananas hediyesine atıfta bulunulan açıklamada, “Hediyeleşmenin alaya alınmasını, arkasında başka şeyler varmış imasıyla lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz.” denildi.

Uganda’da ihale edilecek petrol rafinerisi için Türk şirketleri lehine lobi yapılırken, ‘ananas’ meyvesi kelimesine başka anlamlar yüklenerek  alaycı ifadeler kullanılmasına, TUSKON yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Açıklamada, “Uganda’nın İstanbul Fahri Konsolosu da olan Genel Sekreterimiz Dr. Mustafa Günay’ın, TUSKON üyesi olan veya olmayan Türk işadamlarının Uganda’da ticaret ve yatırım yapmaları için yürüttüğü faaliyetler görevlerinin gereğidir. Uganda’da ihale edilecek petrol rafinerisi işini Türk şirketlerinin alması için yaptığı çalışmanın takdir edileceği yerde, başka mecralara çekilerek eleştirilmesinden esef duyuyoruz.” denildi. Konfederasyon, bu konuyla ilgili yasal girişimde bulunduğunu da vurguladı. Fethullah Gülen Hocaefendi ile Mustafa Günay arasında geçen yasadışı telefon dinlemesi kaydında, Günay petrol rafinerisi için yaptıkları lobicilik faaliyetinden ve ayrıca bu ülkede yetişen ve bu ülkeden gelen hediye ananas meyvesinden söz ediyordu. Ancak Hizmet Hareketi’ni karalama kampanyası çerçevesinde ananas kelimesine ilgisiz anlamlar yüklenerek bu konuda alayıcı ifadeler kullanıldı.

Açıklamada, TUSKON’un dünya ticaret köprüleri ile Türk iş dünyasını dünya işadamlarıyla buluşturduğu, düzenlediği zirvelerle 8 yılda 30 milyar dolarlık iş bağlantısına vesile olduğu, ihracat yurtdışı yatırımlara destek verdiği hatırlatıldı. TUSKON’un Türkiye’nin önde gelen işadamlarına Afrika ülkelerindeki çalışmalarında destek olmasının son derece doğal olduğu belirtilerek, “Yapılan çalışmaların eleştirilmesi ve karalama kampanyasına dönüştürülmesi mi yoksa alkışlanması mı gerektiğini kamuoyunun vicdanına sunuyoruz.” denildi.

Açıklamada şunlara yer verildi: “İnsanımızın eğitim yoluyla dünyaya açılmasını teşvik ettiği gibi işadamlarımızın da farklı coğrafyalarda ticaret ve yatırım yapmasını tavsiye eden Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi ile Genel Sekreterimiz Dr. Mustafa Günay’ın bu konularda görüşme yapmasının farklı yönlere çekilmesini; bu görüşmenin hukuka aykırı ve yasa dışı bir şekilde dinlenmesini ve görüşmelerin içeriğinin bazı basın yayın organları ve sosyal medyaya servis edilerek kişilerin iftira ve itibarsızlaştırma kampanyasına maruz bırakılmasını kınıyoruz.”

Hediyeleşmenin Anadolu insanının karakteristik özelliği olduğu belirtilen açıklamada, “Uganda’da yetişen lezzetli ve dünyaca meşhur ananas meyvesinin zaman zaman iş dünyası, protokol ve medya mensuplarına hediye edildiği aktarıldı. Muhatapları da mektup yazma inceliği göstererek teşekkür etmişlerdir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz.” ifadeleri yer aldı. Birlik duygularını pekiştiren muharrem iftarı programına Türkiye’nin büyük şirketlerinin sponsorluk desteğinde bulunmalarına vesile olmayı da TUSKON’un önemsediği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum