1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Uçaktan Asıl İnmesi Gerekenler Irkçı İsraillilerdir”
“Uçaktan Asıl İnmesi Gerekenler Irkçı İsraillilerdir”

“Uçaktan Asıl İnmesi Gerekenler Irkçı İsraillilerdir”

Yunanistan'ın Aegean Havayolları'nın, Atina'dan Tel Aviv'e hareket etmek üzere olan uçaktaki 2 Filistinli yolcunun, İsraillilerin talebi üzerine indirildiği için özür dilediği bildirildi.

A+A-

Filistin Kurtuluş Örgütü'nden (FKÖ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Aegean Havayolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Dimitrios Gerogiannis, 2 Filistinli yolcuya yönelik “ırkçı tutum” nedeniyle FKÖ'ye özür mesajı gönderdi.

“Filistinlilerin Uçaktan İndirilmesine Neden Olan Gerekçeler Geçersiz”

Gerogiannis, mesajında, şu ifadeleri kullandı:

“Söz konusu olayda mürettebat olayı çözmek için bir buçuk saatten fazla uğraştı ancak başarılı olunamadı. Buna rağmen bir grup yolcunun, Filistinli yolcuların uçaktan indirilmesine neden olan gerekçelerinin geçersiz olduğunu itiraf ediyoruz. Böyle bir olay şirket tarihinde daha önce yaşanmadı. Şirket olarak bağlı olduğumuz ilkelerimizle taban tabana zıt olan ve çalışanlarımızın uyguladığı ayrımcılık ihtimalini reddetmekteyiz. Olay nedeniyle özür diliyoruz.”.

Gerogiannis'in, bugün Filistin'in Atina Misyon Şefi Büyükelçi Mervan Tubasi ile bir araya geleceği ifade edildi.

FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat da düzenlediği basın toplantısında, mesajın, yaşanan olaydan dolayı Filistin halkından özür mahiyetinde olduğunu belirtti.

Aegean Havayolları'nın bu ciddi olay karşısındaki ihtimamını takdir eden Ureykat, Filistin'in Atina Misyon Şefi Büyükelçi Mervan Tubasi'nin söz konusu meseleyi Gerogiannis ile görüşeceğini söyledi.

“Uçaktan Asıl İnmesi Gerekenler Irkçı İsraillilerdir”

Ureykat, uçaktan inmesi gerekenlerin aslında Filistinliler değil onlarla aynı uçakta seyahat etmeyi istemeyen ırkçı İsrailliler olduğunu dile getirdi.

Aegean Havayolları'na ait uçaktaki İsrailli yolcular, pazar günü İsrail vatandaşı 2 Filistinli ile aynı uçakta uçmayı terbiyesizce reddetmiş, bunun üzerine şirket görevlileri Filistinli yolcuları uçaktan indirmişti.

AA

HABERE YORUM KAT