1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BAHREYN

  4. Üç Teşkilat 'Terör Örgütü' İlan Edildi
Üç Teşkilat 'Terör Örgütü' İlan Edildi

Üç Teşkilat 'Terör Örgütü' İlan Edildi

Bahreyn’de Pazartesi düzenlenen ve üç polisin öldüğü bombalı saldırı sonrası ülkede faaliyet gösteren üç teşkilat 'terör örgütü' ilan edildi. Polis saldırının ardından 25 kişiyi gözaltına aldı.

A+A-

Bahreyn resmi haber ajansı BNA'nın haberine göre, başkent Manama'nın batısındaki Ed-Diye bölgesinde dün düzenlenen ve üç polisin hayatını kaybettiği intihar saldırısının ardından Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı.

Toplantıda, 14 Şubat Koalisyonu, El-Eşter Seriyyeleri ve Halk Direnişi Seriyyeleri ile bunlara bağlı tüm gruplar ‘terör örgütü’ ilan edildi. Toplantıda ayrıca, İçişleri Bakanı Raşid bin Abdullah El Halife, ülkedeki herkesin güven içinde yaşayabilmesi için terörle mücadeye devam etmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamakla görevlendirildi.

25 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Raşid, toplantıda Pazartesi günü düzenlenen saldırıyla ilgisi olduğundan şüphelenilen 25 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı da adı geçen örgütlerin ve söz konusu örgütlerle işbirliği yapanların, uluslararası terör örgütü listesine eklenmesi için çalışmakla görevlendirildi.

Bahreyn'de rejim karşıtı gösteriler düzenleyen ve bazı eylemler sırasında polisle çatışan 14 Şubat Koalisyonu, ülkede rejim karşıtı muhalif gençlik hareketi olarak tanınıyor. El-Eşter Seriyyeleri ile Halk Direnişi Seriyyeleri de daha önce polise ya da güvenlik güçlerine yönelik birçok saldırıyı sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesaplarından üstlenmişti. Bu iki grup, yaptıkları iki ayrı açıklamayla Ed-Diye bölgesindeki saldırının sorumluluğunu da üstlenmişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT