1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üç Suçun Cezası Ağırlaştırılıyor
Üç Suçun Cezası Ağırlaştırılıyor

Üç Suçun Cezası Ağırlaştırılıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meclis'e gönderilecek yeni yargı paketinin ayrıntılarını açıkladı.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meclis'e gönderilecek yeni yargı paketinin ayrıntılarını anlattı. Buna göre cinsel saldırılarda beden ve ruh sağlığının bozulduğuna ilişkin bilirkişi raporu gerekmeyecek. Çocuklara karşı işlenen suçlarda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yıl yerine 39 yıl cezaevinde kalacak. Müebbet hapis cezası alanlar ise 24 yıl yerine 33 yıl hapis yatacak. 

Ensest ilişkinin cezası mevcut haliyle 6 aydan 2 yıla kadar hapis olarak uygulanıyordu. Yeni yasayla bu suçun cezası 7 buçuk kat arttırıldı, üst sınır 15 yıla çıkarıldı. 

Sarkıntılık suçunun işlenmesi halinde mağdur yetişkinse 2-7 yıl arasında, çocuk olması durumunda ise 4-8 yıl arasında hapis cezası verilecek. 

Cinsel suçlardan hapis cezasına çarptırılanlara tıbbi tedavi uygulanacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu tedavinin "hadım" anlamına gelmediğini söyledi, bununla ilgili kararın mahkemelerce alınacağını belirtti:

"Bu tasarıda hadım cezası öngörülmemektedir, süreli hapis cezası öngörülmektedir. Ancak eğer cinsel saldırıda bulunan kişilerde hastalık varsa, bir hastalık nedeniyle saldırıda bulunuyorsa bunun tıbbi tedavisi yoluna gidilebilecektir. Mahkeme bilirkişi raporlarına bakarak infaz sırasında ya da şartlı tahliye edilme sürecinde tedaviye karar verebilecektir."

Bu suçları işleyenler ayrıca mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşamayacak, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren ortamlarda çalışamayacak, kreş, kantin ve okul servisi işletemeyecek. 

Bu suçları işleyenlerin "şartlı salıverilme" süreleri arttırılacak. Suçun yurt ve pansiyon gibi toplu olarak birlikte yaşama zorunluluğu olan yerlerde işlenmesi halinde ceza arttırımı uygulanacak. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çocukların öldürülmesinin toplumda büyük infiale yol açtığını söyledi, "Bu suçları işleyenler terörle ilgili infazdan daha ağır infaza tâbi olacaktır." dedi. 

Tasarı sadece kadın ve çocuklara yönelik suçları değil, uyuşturucu kullanmak ve hırsızlıkla ilgili cezaları da düzenliyor. Tasarı Yargıtay ve Danıştay'ın daire yapılarında da değişiklik öngörüyor.

Uyuşturucu ve hırsızlık suçları 

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma suçunun cezasının üst sınırı 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Bu maddeleri imâl, ithal ve ihraç edenlere verilen cezaların üst sınırı 20 yıl yerine 30 yıl olarak belirlendi. Uyuşturucu madde satmak suçunun cezası ise 20 yıl olacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ uyuşturucu ve uyarıcı maddenin çocuğa verilmesi veya satılması durumunda hapis cezasının 15 yıldan az olmayacağını söyledi. 

Nitelikli hırsızlık suçunun cezaları yarı oranında arttırılıyor. Konut hırsızlığının cezası mevcut yasada 2 yıldan 5 yıla kadarken, yeni yasayla bu 5 yıldan 10 yıla çıkarılıyor. 

Hırsızlık veya mala zarar verme sonucunda haberleşme, enerji, demiryolu veya havayoluna ilişkin kamu hizmetleri aksarsa cezalar iki katına kadar arttırılacak.

Yargıtay Kanunu'nda değişiklik

Yeni yargı paketi Yargıtay Kanunu'nda da değişiklikler öngörüyor. Yargıtay'da 23 hukuk ve 15 ceza dairesi bulunuyor. Yargıtay'ın hangi dairesinin ceza, hangi dairesinin hukuk işlerine bakacağına Yargıtay Büyük Genel Kurulu karar verecek. 

Buna göre Yargıtay Başkanı seçilebilmek için 4 yıl olan Yargıtay üyeliği şartı 10 yıla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilebilmek için gereken 4 yıllık süre 5 yıla, Yargıtay Başkanvekili ve Cumhuriyet Başsavcıvekili seçilebilme şartı 3 yıldan 5 yıla çıkarılıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı adayı belirlenmesi için her üye tek adaya oy verecek. 

Sulh ceza mahkemeleri kaldırılıyor

Yeni paketle sulh ceza mahkemeleri kaldırılacak, sulh ceza hakimlikleri kurulacak. Bu hakimler soruşturma aşamasında koruma tedbiri kararı verecek, yargılama faaliyeti yapmayacak. Yargılamaya ilişkin faaliyetler asliye ceza mahkemelerine devredilecek. Bu madde özellikle şiddet mağduru kadınları ilgilendiriyor. Mağdur kadınlarla ilgili koruma kararlarının yetersiz kaldığı eleştirileri vardı. Yeni düzenlemeyle koruma kararlarının daha hızlı verilmesi hedefleniyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sulh ceza mahkemelerinin verdiği koruma tedbiri kararlarında iş yoğunluğu nedeniyle zaman zaman isabetsizlikler yaşandığını belirtti, düzenlemeyle koruma tedbirleriyle tek tek ilgilenilmesini sağlayacaklarını söyledi. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT