1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üç Sınır Kapısı Suriyelilerin “Can Damarı”
Üç Sınır Kapısı Suriyelilerin “Can Damarı”

Üç Sınır Kapısı Suriyelilerin “Can Damarı”

Esed rejiminin katliamları nedeniyle zor durumda kalan ve yaşadıkları yerleri terk edemeyenler, sivil toplum kuruluşlarının yardım ulaştırdığı Cilvegözü, Öncüpınar ve Akçakale sınır kapılarını "can damarı" gibi görüyor.

A+A-

Suriye'de katliamların başlamasından bu yana yaklaşık 3 yıldır  birçok Suriyeli, başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığınıp, çadır kentlerde ve kiraladıkları evlerde kendilerini güvende hissederken, ülke dışına çıkamayanlar ölüm korkusu içinde Türkiye ve diğer ülkelerden gelen yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor.

Yardım kuruluşlarının gıda, ilaç ve barınma malzemeleri, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa'daki sınır kapılarından geçen tırlarla Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalışılıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, AA muhabirine, Suriye'de binlerce insanın yaşamını yitirdiğini, birçok kişinin de ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

İHH'nın, Suriye'deki olaylar başladığından beri bu ülke vatandaşlarına yardımda bulunduğunu vurgulayan Karacaoğlu, yardımları Hatay, Kilis ve Şanlıurfa'daki sınır kapılarından geçirerek bölgeye ulaştırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yardımları Türk tırlarıyla tampon bölgeye kadar taşıdıklarını, burada ise Suriye plakalı tırlara aktardıklarını belirten Karacaoğlu, gıda maddesinden battaniyeye, kıyafetten tıbbi malzemeye Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamaya gayret gösterdiklerini anlattı.

Halep, Hama, Şam bölgelerine yardım ulaştırılmasında sıkıntı yaşandığını dile getiren Karacaoğlu, malzemelerin dağıtımı sırasında bile hava saldırılarına maruz kalınabildiğini söyledi.

Babel Hava Sınır Kapısı'nda Suriyelilerin sığındı bölgeye bile zaman zaman saldırı düzenlendiğini ifade eden Karacaoğlu, bu nedenle yardımların ulaştırılmasında aksama yaşanabildiğini belirtti.

Karacaoğlu, her şeye rağmen canlarını ortaya koyarak ekiplerin zor durumdaki Suriyelilere destek olmak için yardım ulaştırma gayretiyle çalıştığını kaydetti.

İHH'dan 23 Kampa Destek

Sivillerin kaldığı Türkiye sınırına yakın 23 kampın tamamına İHH tarafından yardım ulaştırıldığını vurgulayan Karacaoğlu, saldırılardan kaçanların sayısı arttığı için yardımların yetersiz kaldığını söyledi.

Türkiye sınırı yakınında en büyük sığınmacı kampının Atme'de olduğunu ifade eden Karacaoğlu, "Burada yaklaşık 30 bin kişi zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Çoğunluğu kadın ve çocukların kaldığı kampa yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz. Atme'ye ekiplerimiz düzenli olarak ekmek, gıda, battaniye ve çocuklar için bebek bezi götürüyor" diye konuştu.

10 Bin Kişiye Yemek

Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nda ise Halep ve  kırsalına yardım götürülmeye çalışıldığını belirten Karacaoğlu, yaklaşık 1,5 yıldır 10 bin Suriyeliye yemek verdiklerini kaydetti.

Karacaoğlu, Türkiye'den Suriye'ye İHH İnsani Yardım Vakfı olarak üç ana kapıdan günlük ortalama 10-15 tırla yardım ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT