1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. TV’lere Gazetelerin Özel Haberleri Yasak
TV’lere Gazetelerin Özel Haberleri Yasak

TV’lere Gazetelerin Özel Haberleri Yasak

Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’na göre, televizyoncular ve internet siteleri, gazetelerin özel haberleriyle köşe yazılarını izinsiz kullanamayacak.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’na göre, televizyoncular ve internet siteleri, gazetelerin özel haberleriyle köşe yazılarını izinsiz kullanamayacak.

Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’na gazetelerin ve köşe yazarlarının haklarını korumak amacıyla yeni maddeler eklendi.

Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yaptığı açıklamada, tasarı taslağının vatandaşı, ticaret yapan kesimleri, basın yayın sektörüyle otoriteyi yakından ilgilendiren çok yönlü bir çalışma olduğunu söyledi.

Türkiye’nin AB’ye üyeliği sürecinde açılan fasıllardan birinin Fikri Mülkiyet Faslı olduğunu hatırlatan Çelik, düzenlemelerin bu çerçevede yürütüldüğünü vurguladı.

Telif hakları konusunun çok geniş taraflı olmasının detaylı çalışmayı da beraberinde getirdiğine işaret eden Çelik, ‘’Önemli olan devamında sorunlar yaşanmaması. İnce ve hassas düşünmek gerekiyor. Şu anda detay kısmında çalışıyoruz. Tasarı taslağı biteli 3 ay oldu ama ince ayarlar konusunda devam eden kısmı var. Çok yakında neticelenmesini bekliyoruz’’ diye konuştu.

Taslak Neler Getiriyor?

- ‘’Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’’nda televizyon kanalları ve internet sitelerine gazetelerin özel haberleri ile köşe yazılarını kullanmak için izin şartı getiriliyor.

- Gazete yöneticileri, televizyon kanallarına ve internet sitelerine ‘’haberimi kaldır’’ ihtarı çekebilecek, savcılığa suç duyurusunda bulunabilecek.

- Hak ihlali yapanlara 2 ila 4 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılabilecek

- Makale ve özel haberlerde asla ve asla izinsiz kullanma olmayacak

- Teklif Birliği haberleri takibe alacak.

(A.A) 

HABERE YORUM KAT