1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Tuzhurmatu'da Ateşkese Rağmen Çatışmalar Devam Ediyor
Tuzhurmatu'da Ateşkese Rağmen Çatışmalar Devam Ediyor

Tuzhurmatu'da Ateşkese Rağmen Çatışmalar Devam Ediyor

Tuzhurmatu'da ateşkese rağmen Peşmerge ile Şii gruplar arasında çatışmalar devam ederken iki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var.

A+A-

Irak'ın Selahattin iline Bağlı Tuzhurmatu ilçesinde geçtiğimiz 23 Nisan günü başlayan Peşmerge güçleri ile Şii gruplar arasında çatışmalar devam ediyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği KYB'nin medya organ PUK Media'ya göre çatışmalarda 3'ü Peşmerge komutanı olmak üzere Kürt tarafından 12 kişi öldü.

24 Nisan günü ilçeye KYB'li Kerkük valisi Necmettin Kerim ve Bedir Tugayları komutanı Hadi Elamiri'nin gelmesi üzerine ateşkes ilan edilse de çatışmalar durmadı. Dün gündüz saatlerinde Peşmerge güçleri Türkmen semtlerini havan topuna tuttu. Havan mermileri Mustafa Ağa, Aksu ve İmam Ahmet mahallelerinde sivil Türkmen vatandaşların evlerine isabet etti ve yaralananlar oldu. İlçede bulunan Kürdistan İslam Cemaati parti binasından Şiilere açılan ateş sonucu Şiiler arasında yaralananlar oldu. Bunun üzerine Şiiler, parti binasını kuşatarak ele geçirdiler. Resmi olmayan bilgilere göre Şii gruplar tarafından 5 kişi öldü ve 62 kişi yaralandı.

HABERE YORUM KAT