1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. “Tutunamayan Darbe ve Zincirlenemeyen Halk”
“Tutunamayan Darbe ve Zincirlenemeyen Halk”

“Tutunamayan Darbe ve Zincirlenemeyen Halk”

Kenan Alpay yazısında, darbe kalkışmasına dair değerlendirmelerde bulunuyor, “Askeri darbeciler ordunun diğer unsurları veya polis tarafından değil bizatihi halk tarafından tasfiye edilmiştir. Tutunamayanları tutunamaz kılan asli unsur halktır.” diyor.

A+A-

Kenan Alpay, gündemi değerlendiriyor:

Yurtta Sulh Konseyi” adındaki askeri cunta 15 Temmuz’da kanlı ve yıkıcı bir askeri darbeye kalkıştı. Gerek bir tehdit olarak gerekse fiili bir durum olarak askeri darbe meselesi hiç de yabancısı olduğumuz bir musibet değil elbette. Hatta 15, 16 ve 17 Temmuz günlerinde bütün bir ülke sathında gösterilen toplumsal ve siyasal tepkiler de göstermiştir ki askeri darbelere karşı son dönemde iyiden iyiye hazırlıklı ve teyakkuzdaydık.

Ordu birliklerinin tankların yanı sıra savaş uçakları ve savaş helikopterleriyle de siyaset ve topluma karşı harekât başlatmasının sebebi ve hedefi nedir? Askeri cunta halkın üzerine tank sürmek, Meclis ve Cumhurbaşkanlığı külliyesi gibi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı bombalamakla, TRT gibi televizyon kanallarını basıp tehditkâr bildiriler okutmakla en yüksek perdeden şunu itiraf etmiş oldu: “Meşru yollarla iktidara gelmemiz mümkün değil çünkü bizim halkla en küçük bir ortak paydamız yok.”.

(...)

Yazının devamı için tıklayın >>>