1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Tutuklu PKK'lıdan Tahir Elçi Cinayetine Dair Sarsıcı İtiraflar
Tutuklu PKK'lıdan Tahir Elçi Cinayetine Dair Sarsıcı İtiraflar

Tutuklu PKK'lıdan Tahir Elçi Cinayetine Dair Sarsıcı İtiraflar

PKK’lı Rifayi İ., 2 polis memuru ve Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırıyı PKK'lı Gürkan'ın gerçekleştirdiğini belirtti. İtirafçı, ayrıca saldırı emrinin 3 gün önce DBP’ce verildiğini iddia etti.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde 14 Mart'ta PKK'ya yönelik operasyonda yaralı yakalandıktan sonra tutuklanan Rifayi İ, PKK'lılarla ilgili yaptığı teşhiste, 28 Kasım 2015'te 2 polisin ve Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayına ilişkin de bilgi verdi.

Rifayi İ, PKK'lı Mahsum Gürkan ve Uğur Yakışır'a Elçi'nin Dört Ayaklı Minare'nin önünde saat 10.00 sıralarında basın açıklaması yapacağı bilgisinin 3 gün önce DBP İl Başkanlığınca verildiğini öne sürdü.

Bu PKK’lıların basın açıklamasından bir gün önce suikast planı yaptıklarını iddia eden Rifayi İ, tutanaktaki ifadesinde şunları kaydetti:

"PKK'lı teröristler Gürkan ve Yakışır, Elçi suikastını gerçekleştirmek üzere ticari taksi ile Balıkçılarbaşı'na geldi. Bu esnada polisler tarafından durdurulduklarında yakalanmamak için Gürkan polisleri öldürdü. Buradan da Dört Ayaklı Minare'ye doğru kaçarken orada bulunan Elçi'yi elindeki tabanca ile öldürdüğünü biliyorum. Polis ekiplerinin saldırıya uğraması tamamen tesadüf eseridir. Gürkan ve Yakışır, yaptıkları plan doğrultusunda Elçi'yi öldüreceklerdi. Kendileri sokak içerisine girdiklerinde mevzilerde bulanan örgüt mensupları tarafından ilk ateşin açılmasından sonra kargaşa yaratılacak ve o esnada Gürkan tarafından Elçi'nin tabanca ile vurulması şeklinde planlama yapılmıştı."

"ORİJİNAL GÖRÜNTÜLER PKK'NIN YAYIN ORGANLARINDA"

Dört Ayaklı Minare sokağında bulunan mevzide elinde kamera bulunan bir örgüt üyesi tarafında saldırının kayıt altına alındığını belirten Rifayi İ, hesapta olmayan olaylar geliştiğinde "Elçi'yi polislerin öldürdüğü" yönünde haberlerin özellikle yapıldığını aktardı.

Gürkan'ın tabanca ile koşarken Elçi'yi vurma anına ilişkin görüntüler olduğunu iddia eden Rifayi İ, orijinal görüntülerin sadece örgütün yayın organlarında bulunduğunu ifade etti.

BOŞ KOVANLARIN TOPLANMAMASI TALİMATI

Rifai İ, Abdullah Cin'in olay gecesi Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokaktaki mevzide yer alan örgüt üyelerine telsizden "boş kovanların polisler tarafından toplanmasına kesinlikle izin vermeyin." şeklinde talimat verdiğini belirtti.

AYNUR Ö'NÜN İFADESİ

Sur'daki operasyonda güvenlik güçlerince yakalanan Aynur Ö. ise PKK’lı Uğur Yakışır'ı Sur ilçesinde sürekli gördüğünü ve örgüt üyeleri içerisinde "komutan" olarak tanınan bu kişinin Elçi'nin öldürülmesi olayına karıştığını söylediğini duyduğunu belirtti.

Aynur Ö, aynı evde kaldığı kadın örgüt üyelerinin gece kendi aralarında konuşurken "Tahir Elçi'yi biz vurduk." dediklerini duyduğunu kaydetti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Rifayi İ. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" suçlarından hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. Rifayi İ'nin 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması devam ediyor.

Kaynak: Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

1 Yorum