1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Tutuklu Kardeşlerimiz Mağdur Ediliyor!
Tutuklu Kardeşlerimiz Mağdur Ediliyor!

Tutuklu Kardeşlerimiz Mağdur Ediliyor!

El-Kaide üyesi olmak isnadıyla tutuklanan Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi kardeşlerimiz mağdur ediliyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Adana Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi olan Alper Cinaklı (21) ve Ersin Mirac Karaaslan (26) adlı kardeşlerimizin yaşadıkları keyfi ve hukuksuz tutukluluk süreci yetmezmiş gibi en tabi hakları olan sınavlara girmelerinin engellenmeye çalışıldığı öğrenildi.

26 Şubat’ta TEM ekiplerinin baskınında gözaltına alınan kardeşlerimiz İncirlik Üssünde yapılan ABD protestosu ve okul kampusu önünde Suriye halkıyla dayanışmak için düzenledikleri basın açıklaması etkinlikleri de gerekçe gösterilerek El Kaide’ye üye olmak isnadıyla tutuklandılar.

Legal olarak yayınlanan dergilerin dahi suç unsuru olarak kabul edildiği iddianamede kardeşlerimizin telefon ve internet görüşmeleri tahrif edilmiş biçimiyle delil olarak sunuluyor.

Kardeşlerimiz hakkında savcı, el-Kaide’ye üyelik ve üç kez ayrı ayrı cezalandırılmak üzere propaganda cezası verilmesini istiyor. Adana F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan kardeşlerimizin mahkeme tarihi 26 Haziran 2013…

Bu arada 4. Yargı Paketi gereğince tahliye isteyen kardeşlerimizin itirazına bir ayı aşkın süredir cevap dahi gelmedi.

İlahiyat Fakültesinden Sınav Engeli

Öte yandan kardeşlerimiz bu hukuksuzlukla mücadele ederken Çukurova Üniversitesi İlahayat Fakültesinin işgüzarlığı da dikkat çekici… Sitemize gönderdikleri mektupta kardeşlerimizin finallere girme talebinin fakülte dekanlığı tarafından ilk etapta reddedildiğini öğreniyoruz. Gerekçe olarak da yönetmeliğin 28. maddesinde geçen “derslere %70 devam zorunluluğu” gösterilmiş. Oysa aynı yönetmeliğin 35. maddesi “tutukluluk halinin mazeret sayılacağı”nı beyan ediyor.

Mağdur edilmek istenen kardeşlerimizin avukatının tazminat uyarısında bulunması üzerine aynı gün jet hızında karar çıkartılıyor ve finallere kabul ediliyorlar. Avukatın müdahalesine kadar kardeşlerimizin yasal haklarının İlahiyat Dekanlığı tarafından gasp edilme çabası ise gözden kaçmıyor. Zaten keyfi bir mağduriyete uğramış öğrencilere işgüzarca bir tutumla yeni bir darbe vurma hevesinin önüne ancak avukatın tazminat uyarısıyla geçilebiliyor.

Son olarak Alper Cinaklı ve Ersin Mirac Karaaslan adlı kardeşlerimizin 26 Haziran’da Adana 10 No’lu Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan duruşmaları için Müslümanlardan dua istediklerini hatırlatalım.

alper-cinakli_ersin-mirac-karaaslan_adana-tutuklu.jpg

HABERE YORUM KAT

11 Yorum