Tutuklu General de Cuntacıların Görev Listesinde

22.07.2016 17:00
Tutuklu General de Cuntacıların Görev Listesinde
MİT tırları soruşturması kapsamında tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun adı ‘cuntaların görev vereceği askerlerin listesi içinde’ yer aldı.

Bu detayı fark eden Başsavcılık, ‘paralel yapı soruşturmalarında tutuklu sanıkların’ kaldığı cezaevlerinde ek önlem alınması talimatını verdi.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ‘paralel yapı soruşturmaları kapsamında tutuklu’ bulunan sanıkların yattığı cezaevlerinde de ciddi ek güvenlik tedbirleri alındı. Nedeni ise ‘darbe gerçekleşmesi halinde görev alacakların oluşturduğu atama listesi’... Soruşturma kapsamında darbeci askerlerden ele geçirilen bu listeyi inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı önemli bir detayı fark etti.

İsim listesinde tutuklu General Hamza Celepoğlu’nun da ismi yer alıyordu.

Milli İstihbarat Teşkilâtı (MİT) tırlarının durdurulması olayı kapsamında tutuklanan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu da ‘darbeciler tarafından görevlendirilen’ isimler arasında yer aldı.

Kasım 2015’ten beri tutuklu olan Celepoğlu’nun isminin karşısında görev yeri olarak ‘Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığı’ yazıyor.

İncelemelerde bu detayı fark eden savcılık, paralel yapı soruşturmaları kapsamında tutuklu olan sanıkların yattığı cezaevlerinde ek tedbir alınması talimatını verdi.

Ocak 2014’te MİT’e ait tırlar Adana’da durduruldu. Fethullah Gülen yapılanmasına ait askerler tarafından durdurulduğu belirlenen olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu hakkında da işlem başlattı. Celepoğlu, Kasım 2015’te soruşturma kapsamında tutuklandı. Başsavcılık hazırladığı iddianamede Celepoğlu’nun ‘Gülen yapılanması üyesi olduğunu ve hükümeti yıkmaya teşebbüs ettiğini’ vurguladı.

Kaynak: Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim