1. HABERLER

  2. HABER

  3. TÜSİAD’ın İçindeki 28 Şubat Ruhu Hortladı
TÜSİAD’ın İçindeki 28 Şubat Ruhu Hortladı

TÜSİAD’ın İçindeki 28 Şubat Ruhu Hortladı

TÜSİAD'ın 44.Genel Kurulu'nda konuşan Muharrem Yılmaz, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

TÜSİAD'ın 44.Genel Kurulu'nda konuşan Muharrem Yılmaz, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Torba Tasarı'nın internette sansür uygulamalarını artıracak nitelikte bir düzenlemeye doğru yöneldiğini söyleyen Yılmaz, bilgi toplumu olma hedefiyle hoşa gitmeyen her alanı ani yasaklarla kısıtlama anlayışının birlikte var olamayacağını aktardı. Düzenleme hazırlığının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin tanımladığı ifade özgürlüğü kriterlerini içeren AB standartlarında bir yapı ile değiştirilmesi gerektiğine kuvvetle inandıklarını dile getiren Yılmaz, öte yandan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) düzenleyen yeni kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduklarını da dile getirdi.

Bu düzenlemenin yeni sorunlar getireceğini savunan Yılmaz, şöyle devam etti: 'Türkiye'nin ağır yolsuzluk iddialarının üstesinden hukuk yoluyla gelemeyen bir ülke olarak anılmaya başlandığını ekleyiniz. Böyle bir algının, böyle bir tablonun, dostlarımızın ve Türkiye ile ilgilenen yatırımcıların zihninde, 'Türkiye hangi dünyaya ait' tarzında bir soru oluşturmasını sizler kabul edebilir misiniz? Bu algıyla birlikte, Türkiye'nin kalkınması, dünya sisteminde prestijli bir ülke olması için sarf ettiğimiz tüm gayretler boşa çıkmış olmayacak mı? Hukuk devleti yolundaki eksik adımlarımızın sıkıntısını yaşıyoruz' dedi.

Tüpraş'a verilen cezayı eleştirdi

Yılmaz, böyle bir anlayışın, ülkeyi yeni sorunlara götüreceğini, gerçek bir hukuk devleti yolunda çözümün, konjonktürel ve tepkisel adımlarda değil, çağdaş, evrensel kabul görmüş normlarda, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını, gerçekten sağlayacak bir anayasal reformda olduğu çağrısını tekrarlamak istediğini belirtti. İsim vermeden Koç Grubu şirketi TÜPRAŞ'a kesilen vergi cezasını da eleştiren Yılmaz, şöyle devam etti: 'Hukukun üstünlüğüne riayet edilmeyen, yargı mekanizması AB normlarında çalışmayan, düzenleyici kurumlarının bağımsızlığına gölge düşen, vergi cezaları veya başka tür cezalarla şirketler üzerinde baskı kurulan, ihale yasası onlarca kez değiştirilen. Böyle bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir. Son yıllarda artan refahımızı, yurt dışından kaynak aktararak tasarruf açığımızı kapatabilmemize, yatırım sermayesi çekebilmemize borçluyduk. Bu cazibemizi yitirdiğimizde, refah düzeyimizin gerilemesi riskiyle karşı karşıya kalacağız.'

Patronların şartları

- Siyasi dalgalanmanın ekonomik etkileri bertaraf edilerek, büyüme patikasına dönülsün

- Yargı bağımsızlığı tartışması Kopenhag kriterleri ile çözülsün

- 'Çözüm Sürecinde' şeffaf, kararlı ve somut adımlar atılsın

- AB müzakere fasıllarında, yargı ve adalet sistemiyle ilgili en az 3-4 yeni başlık açılsın

- Seçim sisteminde 2015'te yüzde 10 barajı indirilsin

- Merkez Bankası'nın yüzde 5 olan enflasyon hedefini yakalamasına odaklanılsın

- İnternet düzenlemeleri başta olmak üzere ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı genişletilsin.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum