1. HABERLER

  2. HABER

  3. TÜSİAD'ın Başına Haluk Dinçer Getirildi
TÜSİAD'ın Başına Haluk Dinçer Getirildi

TÜSİAD'ın Başına Haluk Dinçer Getirildi

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Sabancı Holding bünyesinde çalışan Haluk Dinçer getirildi. Önceki başkan Muharrem Yılmaz fabrikasındaki işçi eylemi ile ilgili haberler nedeniyle istifa etmişti.

A+A-

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’dan yapılan açıklamaya göre, Dernek Yönetim Kurulu, kendi içinde yaptığı seçim sonucunda, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer'i seçti.

Muharrem Yılmaz'ın, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden 4 Haziran 2014 tarihinde istifa ettiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Sayın Yılmaz, 2010-2012 yıllarında sürdürdüğü Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkan Yardımcılığı ve 2013 Ocak ayından bu yana üstlendiği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla ifa etmiş, kurumun ulusal ve uluslararası düzeydeki itibarına çok önemli katkılar sağlamıştır. Yılmaz görevi süresince, Türkiye'de sivil toplumun güçlenmesi ve iş dünyasının örgütlü gelişimi için emsal teşkil edecek somut adımlar atmıştır. TÜSİAD olarak Muharrem Yılmaz'a vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Haluk Dinçer kimdir?

Haluk Dinçer, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanlığı görevini yürütüyor. Grubun CarrefourSA, TeknoSA, AvivaSA ve Aksigorta şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanı olan Dinçer, kariyerine 1985 yılında ABD'de General Motors Technical Center bünyesinde proje mühendisi olarak başladı.

Dinçer, 1995 yılında Sabancı Topluluğuna katıldı, bu tarihten itibaren otomotiv, gıda ve perakende sektörlerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı, American Turkish Council (Washington DC) ve American Turkish Society'de (New York) Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Dinçer, G20 kapsamında toplanan B-20 işadamları zirvesinde Türkiye'yi çeşitli kereler temsil etti.

Haluk Dinçer, University of Michigan'dan makine mühendisliği dalında lisans ve işletme dalında yüksek lisans (MBA) derecelerini aldı.
Suzan Sabancı ile evli olan Dinçer'in iki çocuğu bulunuyor.

İlk defa bir başkan istifa etti

Önceki Başkan Muharrem Yılmaz, 42 yıllık TÜSİAD tarihinde istifa eden ilk başkan oldu.

Sütaş'ın başında olan Yılmaz'ın istifa kararı Akşam gazetesinde şirketi ile ilgili "Sütten çıkmış kara kaşık" manşetinin ardından geldi. Haberde sendikaya üye olmak isteyen Sütaş işçilerinin eylemlerine son vermek için fabrikanın önüne 13 ton tezek döküldüğü iddia edilmişti.

Yılmaz tezeğin 'çevre düzenlemesi' amacıyla döküldüğünü, işçi eylemiyle ilgisi olmadığını söyledi. Yılmaz işçilerle mutlaka görüşeceğini, sendikalaşmaya karşı olmadığını  ifade etti ve Çalışma Bakanlığı yetkililerini de şirketine denetime davet etti. 

Yılmaz ayrıca, “Hiçbir TÜSİAD başkanı siyasi baskı nedeniyle istifa etmez” dedi. Yılmaz istifa sebebini TÜSİAD’ın itibarına zararı, istismarı engellemek olarak açıkladı;

TÜSİAD'ın itibarı çok önemli bir emanet, zarar gelmesini istemedim" diyen Yılmaz, "Sütaş'ta sendikal çalışmaları hızlandıracağım. Sendika üyeliği nedeni ile işine son verilen varsa gereğini yapacağım. Sütaş'ta sendikaya karşı herhangi bir yönetici yoktur. Benim üzerimden TÜSİAD'ı yıpratma operasyonu yapılıyor. 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT