1. HABERLER

  2. HABER

  3. TÜSİAD 28 Şubat’ın 5’li Çetesinin Ruhuydu
TÜSİAD 28 Şubat’ın 5’li Çetesinin Ruhuydu

TÜSİAD 28 Şubat’ın 5’li Çetesinin Ruhuydu

TÜSİAD’ın “28 Şubat’ta 5’li çete içinde değildik” iddiasına cevap veren eski MÜSİAD Başkanı Bolat “TÜSİAD, 5’li çete ile fotoğraf vermedi ama arkasındaki güçtü, ruhunun içindeydi” dedi ve can alıcı sorular sordu.

18 Eylül 2012 Salı 05:09A+A-

Haber: Erdinç Akkoyunlu

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in hükümete yönelik ‘buyurganlık’ sözlerinin ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın 28 Şubat sürecinde Refah-Yol hükümetini devirmek için faaliyet gösteren 5’li çetede TÜSİAD’ın da bulunduğunu açıklaması ile başlayan polemikte, TÜSİAD cephesinden ‘Biz 5’li çetede değildik’ açıklaması geldi. 28 Şubat döneminde MÜSİAD’ın Genel Sekreterlik görevini yürüten Ömer Bolat ise “TÜSİAD, 5’li çete ile fotoğraf vermedi ama arkasındaki güçtü, ruhunun içindeydi. Refah-Yol’u düşürüp, sonra da ekonomik buhrandan faiz vurgunu yaptılar. TÜSİAD’ın yüzde 98’i Refah-Yol’u düşürmek için 5’li çete ile çalıştı” dedi. Bolat TÜSİAD’ın 5’li çetedeki rolünü şöyle anlattı:

Fotoğraf vermediler ama!

O günleri, çok iyi hatırlıyorum. MÜSİAD’da genel sekterdim. TÜSİAD, Refah-Yol’dan mutsuz, düşürülmesinden memnun bir pozisyondaydı. Bu, kamuoyuna verdiği görüşlerde yer alıyordu. Ama kendini 5’li çete olarak tanımlayan o zamanki TİSK, TESK, TOBB, TÜRK-İŞ ve DİSK başkanlarından oluşan masada yer almadılar. Almadılar ama çok da iyi biliniyor ki Refah Yol hükümetinin ikinci altı ayında başlayan 28 Şubatçıların çalışmasında TÜSİAD’a bağlı sermaye grupları sahne aldı. Bunu kamuoyu gayet yakından biliyor. TÜSİAD, 5’li çete ile fotoğraf vermedi ama arkasındaki güçtü, ruhunun içindeydi. Hükümeti devirmek için demeçler birbirini kovalıyordu. Hükümetin yanlış yolda olduğu, irticanın güçlendiği gibi politik demeçler veriyorlardı. 5’li çetenin tüm açıklamalarına parelel bir seyir izledi TÜSİAD. 5’li çetenin içinde olmayıp, onlara destek verme konusunda bir taktikleri vardı bunu da çok iyi icra ettiler.

Büyük sermaye grupları ve bankalar TÜSİAD’a bağlı idi. Onlar faiz lobisinin üyesiydi. Refah-Yol’dan sonra, Türkiye büyük bir ekonomik enkaza dönüştü. Bunun kaymağını da TÜSİAD’a bağlı olan büyük sermaye grupları faiz ile yediler. Refah-Yol’u düşürüp, sonra da ekonomik buhrandan faiz vurgunu yaptılar.

Mitingleri kim finanse etti?

TÜSİAD’ın yüzde 98’i Refah-Yol’u düşürmek için 5’li çete ile çalıştı. Eğer bugün, ‘Biz yoktuk’ diyorlarsa soruyorum; O zamanki şartlara zemin hazırlamadılar mı? Psikolojik hareketin içinde olmadılar mı? Mitingleri, yürüyüşleri kim finanse etti, bunlar TÜSİAD üyeleri değil miydi?

STAR

HABERE YORUM KAT

1 Yorum