1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türmen: AİHM Kararı Emsaldir
Türmen: AİHM Kararı Emsaldir

Türmen: AİHM Kararı Emsaldir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), bir askerin birliğinde intihar etmesiyle ilgili davada Türkiye’yi 18 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etmesi, bu davanın benzer yüzlerce olay için emsal teşkil edip etmeyeceğini gündeme getirdi.

02 Eylül 2011 Cuma 11:04A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), bir askerin birliğinde intihar etmesiyle ilgili davada Türkiye’yi 18 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etmesi, bu davanın benzer yüzlerce olay için emsal teşkil edip etmeyeceğini gündeme getirdi. AİHM eski yargıcı CHP Milletvekili Rıza Türmen, davanın emsal olduğunu söyledi.

AİHM 2. Daire, 15 Temmuz 2004’te birliğinde asılmış halde bulunan M.M.’nin intihar etmeden önce psikolojik rahatsızlıklar geçirdiğinin, 3 kez hastaneye kaldırıldığının sabit olmasına, uyuşturucu ve alkol bağımlısı olduğunun bilinmesine rağmen askerlik yaptırılmasının AİHS’ye aykırı olduğuna hükmetti. Askere alınan kişilerle ilgili gelişmelerin ve bu kişilerin yaşadıklarının takip görevinin devlette olduğu belirtildi.

CHP’li Türmen, Taraf ’a yaptığı açıklamada, söz konusu kararın emsal niteliğinde olduğunu vurguladı. Türmen, “Türkiye aleyhine açılan davalarda asker ölümleri diye bir kategori çıktı. Benzer çok sayıda davada Türkiye mahkum edildi. Bu şekilde emsal niteliğinde çok sayıda karar bulunuyor” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı verilerine göre 2005-2010 arasında 408 asker intihar etti.

FARUK AKTAŞ / TARAF 

HABERE YORUM KAT