Türkmenler İbadi'nin Kararına Tepkili

22.08.2015 12:35
Türkmenler İbadi'nin Kararına Tepkili
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin İnsan Hakları Bakanlığı’nı lağvetmesine tepki olarak Tuzhurmatu'nun Amirli nahiyesinde Kerkük-Bağdat karayolunu trafiğe kapatan Türkmenler, eylemlerine devam ediyor.

İbadi'nin reformlarına karşı çıkan Türkmenler, 2 gündür Kerkük-Bağdat karayolunda araç geçişine izin vermiyor.

Selahaddin vilayeti Vali Yardımcısı Muhammet Oce, AA muhabirine yaptığı açıklamada: "İbadi'nin reformlar çerçevesinde daha önce Türkmenlere verilen bakanlığı ve diğer makamları lağvetmesi doğru değildir. Vatandaşlar bu kararı protesto etmek için Kerkük-Bağdat karayolunu trafiğe kapattı." dedi.

Türkmenlerin taleplerinde haklı olduğunu belirten Oce: "Lağvedilen bakanlığın ve idarî makamların geri verilmesi lazım. Irak'taki Türkmenlere 2003'ten bu yana bir ilgisizlik söz konusu. Talepleri dikkate alınmıyor." ifadelerini kullandı.

Eylemciler İstekleri Kabul Edilinceye Kadar Yolu Açmayacak

Kapatılan yolun tekrar açılması için eylemcilerle temasa geçtiğini söyleyen Oce: "Hükûmet yetkilileriyle de konuya ilişkin görüşme yaptım. Ancak eylemciler istekleri kabul edilene kadar yolu açmayacaklarını söylüyor." şeklinde konuştu.

Tuzhurmatu İlçesi Güvenlik Komisyonu Üyesi Ahmed Nifus da "eylemin bir nedeninin de Haşdi Şabi'nin sorumsuz ve başına buyruk davranışlarını protesto etmek için" olduğunu savunarak, IŞİD'i n Tuzhurmatu'ya yakın bölgelerde etkinlik kazanmasından sonra birçok silahlı gücün Kerkük-Bağdat karayolunun güvenliğini sağlamaya başladığını dile getirdi.

Haşdi Şabi Kimseye Haber Vermeden Ev Basarak Arama Yapıyor

Nifus, şunları kaydetti: "Peşmerge ve Kerkük'ün asayiş güçlerinin dışında; Haşdi Şabi, Bedir Gücü, Horasan, Saraya Selam ve Hizbullah'a ait silahlı militanlar da bu yol ve bölgenin güvenliğini kontrol etmeye başladı. Haşdi Şabi'ye bağlı militanlar, kimseye haber vermeden kendi başlarına ev basarak arama yapıyor, gözaltına alıyor. Daha önce, böyle bir operasyon yapılmadan bize danışılmasını söyledik ve ortak kararlar aldık. Mâlesef bu yapılan görüşmelerin hepsi kâğıt üzerinde kaldı.".

Eylemciler tarafından kapatılan yolda beklemek zorunda kalan tır ve kamyon şoförleri ise, hükûmetin kısa bir süre içerisinde sorunu halletmesini istedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim