1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkmendağı'nda 'Ateş' Kesilmedi
Türkmendağı'nda 'Ateş' Kesilmedi

Türkmendağı'nda 'Ateş' Kesilmedi

Suriye'de 27 Şubat'ta yürürlüğe giren kısmi ateşkese rağmen, Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı'nda ilk günden bu yana çatışmalar devam ediyor.

A+A-

Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşması 27 Şubat'ta yürürlüğe girdi, ancak Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı'nda saldırılar hiç durmadı.

Esed güçleri, 26 Şubat akşamı Kelez köyü ve çevresine başlattığı kara harekatını, kısmı ateşkes için belirlenen saat 00.00'dan sonra da devam ettirdi.

Kelez köyü çevresi son 15 günde üç kez el değiştirirken, Sarraf, Karaman ve Ağcabayır'da yoğunlaşan çatışmalarda rejim çok sayıda asker ve mühimmat kaybı verdi.

20 ölü, 70'e yakın yaralı

Suriye Türkleri Derneği'nin verdiği bilgiye göre, rejimin saldırılarına aralıksız devam ettiği Bayırbucak Türkmen bölgesinde, ateşkes tarihinden bu yana 20 kişi hayatını kaybetti, 70'e yakın kişi yaralandı.

Türkmendağı'nın hemen batısındaki Cebel Ekrad bölgesi de Suriye'de ateşkesin uğramadığı yerlerden biri.

Rejim, 27 Şubat'tan bu yana bölgeyi hava ve karadan sürekli vurdu. Kbeyni, Et Tüffahiye ve Obin köyü çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda bazı stratejik tepeler birkaç kez el değiştirdi.

HABERE YORUM KAT