1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Sayısı Artıyor
Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Sayısı Artıyor

Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Sayısı Artıyor

Suriye halkı, katliam korkusuyla komşu ülkelere sığınıyor. Son 24 saat içinde 1050 kişinin Türkiye'ye sığındığı bildirildi.

09 Haziran 2011 Perşembe 13:29A+A-

Şam'ın resmi açıklamasına göre 120 polisin öldürülmesi olayının ardından Cisr eş-Şuğur kasabasında yaşayan çok sayıda Suriye vatandaşı, Türkiye sınırına gelmeye başladı. Son 24 saat içinde Hatay'ın Altınözü ilçesi Karbeyaz beldesi ile Yayladağı ilçesi Güveççi köyü yakınlarında sınırı geçerek Türkiye'ye sığınanların sayısı 1050'ye ulaştı.

Son geçişlerle birlikte Yayladağı'ndaki toplam sığınmacı sayısının 1577'ye çıktığı bildirildi.

Bu arada İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Servis ambulansları, Suriye'den gelecek yaralılara müdahale için sınıra yakın köylerde görevlendirildi. Sığınmacılar, Kızılay'ın Yayladağı ilçesindeki eski TEKEL binasının bahçesine kurulan çadırkente yerleştirildi.

Suriyeli sığınmacıları sağlık kontrolünden geçiren ve 3 öğün yemek veren Kızılay, aynı zamanda battaniye ve giysi yardımında da bulundu. Ayrıca Yayladağı'nda yaşayan hayırsever vatandaşlar da sığınmacılara battaniye, yiyecek ve giyecek getirerek dağıttı.

Kızılay'ın yeni gelecek sığınmacılar için ikinci bir çadırkent kuracağı, bunun için yer tespiti yapıldığı öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'ın kapıların kapanmayacağını açıklamasının ardından Suriye'den gelen sığınmacıların sayısında önemli artış yaşanması bekleniyor.

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın yerlerde de çok sayıda Suriyeli bekliyor ve olası bir karışıklık durumunda bu kişilerin de Türkiye tarafına geçmesi bekleniyor.

"ENDİŞEMİZ ARTIYOR"

Başbakan Erdoğan, Suriye sınırından dün gece bir grubun Türkiye'ye sığındığı yönündeki haberlerin doğru olduğunu belirterek, "Bu noktada bizim kapıları kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Gerçekten Suriye'deki bu gelişmeler, üzüntü vericidir, endişeyle kaygıyla izliyoruz" dedi. Konuya ilişkin çok farklı bilgi ve istihbaratların geldiğini dile getiren Erdoğan, "Bu nokta bizim endişemizi artırıyor, kaygımızı artırıyor. Temenni ederiz ki; Suriye, bir an önce sivillere karşı takındığı tavrı çok daha müsamaha ile karşılar hale getirsin ve bir an önce reforma yönelik attığı adımları sivilleri inandırıcı bir şekilde gerçekleştirsin. Bu reformlar dönüşüm bulsun" diye konuştu. Suriye güvenlik güçlerinin baskıyı artırması Türkiye'ye yönelik bir göç dalgasının başlaması ihtimalini artırıyor.

Davutoğlu: Müdahaleyi arzu etmeyiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu aşamada Suriye'ye uluslararası bir müdahalenin şartlarının oluşmadığını belirterek "Bunu arzu da etmeyiz. İnşallah böyle bir şeye ihtiyaç duyulmaz" dedi. Türkiye'ye sığınan Suriyelilere de değinen Davutoğlu "Türkiye'ye girişler artarsa durumla çok kapsamlı bir şekilde ilgilenmek gerek. Hazırlıkları yaptık ama daha ileri bir akışı arzu etmeyiz" diye konuştu. Bakan Davutoğlu, Financial Times ile yaptığı mülakatta özgürlük olmadan istikrarın olmayacağını söyledi.

'DEĞİŞMEYEN YOK OLUR'

Değişime direnen liderlerin yok olacağını Suriye Lideri Esad'a söylediğini belirten Davutoğlu, "Türkiye, demokrasinin kaosu değil, özgürlüğü, ekonomik gelişmeyi ve istikrarı getireceğini gösterdi" diye konuştu.

Hamza isyanı büyüyor

Suriye güvenlik güçlerinin 13 yaşındaki Hamza El-Katib'i işkenceyle öldürmesine tepkiler yükselmeye devam ediyor. Mısır'ın başkenti Kahire'deki Suriye büyükelçiliği önünde de Hamza'nın öldürülmesi protesto edildi.

HABERE YORUM KAT