1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye'ye Sığınan Suriyeli Sayısı 40 Bini Geçti
Türkiyeye Sığınan Suriyeli Sayısı 40 Bini Geçti

Türkiye'ye Sığınan Suriyeli Sayısı 40 Bini Geçti

Suriye'de Esed rejiminin katliamlarından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 40 bini geçti.

A+A-

Geçen yıl nisan ayından beri Türkiye'ye 40 bin 807 Suriye vatandaşı gelirken, bunlardan 17 bin 796'i ülkesine geri döndü.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'ndan yapılan yazılı açıklamada Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik yardımların kesintisiz devam ettiği bildirildi.

Başbakanlık AFAD tarafından Suriye'den gelenler için kurulan 9 çadırkent ve 1 adet konteynerkentte bugün itibariyle 23 bin 11 Suriye vatandaşı bulunduğu hatırlatılan açıklamada, "Başkanlığımızca; Hatay Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 2'şer, Reyhanlı, Apaydın, Karbeyaz'da birer, Şanlıurfa-Ceylanpınar ve Gaziantep - İslahiye'de birer olmak üzere toplam 9 çadırkent ve Kilis'te 12 bin kişilik bir konteynerkent kurulmuştur. 2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar ülkemize gelen 40 bin 807 Suriye vatandaşı için Başbakanlık AFAD tarafından 4 ilimizde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir, her türlü insani yardım ihtiyacı karşılanmaktadır. Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir. Konteynerkent ve çadırkentlerde her türlü koordinasyon; ulusal ve uluslararası afet ve acil durumlarda ülkemiz adına yetkili kurum olan Başbakanlık AFAD tarafından sağlanmaktadır. Başbakanlık AFAD'ın gönderdiği ödenekler ile kurulan kamplarda; okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer almaktadır. Konteynerkent ve çadırkentlerde; ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir." denildi.

4 BİN 251 SURİYELİ ÇOCUK VE GENCE EĞİTİM VERİLİYOR

Açıklamada, 3-4 Mayıs tarihlerinde, 83 Suriye vatandaşının Türkiye'ye giriş yaptığı aktarılan açıklamada, 4 kişinin de kendi istekleri ile ülkelerine döndüğü vurgulandı.

Bugüne kadar Türkiye'ye toplam 40 bin 807 Suriye vatandaşı giriş yaptığı aktarılan açıklamada, "Bugüne kadar toplam 17 bin 796 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. Bugün itibariyle; Hatay'da 6 bin 560, Gaziantep'te (Nurdağı-İslahiye) 6 bin 30, Kilis'te 9 bin 633 ve Şanlıurfa'da (Ceylanpınar) 737 olmak üzere toplam 22 bin 960 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 19'u refakatçi, 32'si hasta ve yaralı olmak üzere toplam 51 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 23 bin 11 Suriye vatandaşı bulunmaktadır. Hatay'daki çadırkentlerde oluşturulan 35 sınıfta okul çağındaki 420'si kız, 385'i erkek olmak üzere toplam 805 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam edilmektedir. Ayrıca Kilis'te bulunan 4 bin 251 Suriyeli çocuk ve gencin eğitim ve öğretime başlatılması için çalışmalar devam etmektedir." denildi.

 

HABERE YORUM KAT