1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye'nin Yüzde Kaçı Oruç Tutuyor?
Türkiyenin Yüzde Kaçı Oruç Tutuyor?

Türkiye'nin Yüzde Kaçı Oruç Tutuyor?

Türkiye'de hiç oruç tutmayanların oranı sadece yüzde 8. civarında.

01 Ağustos 2011 Pazartesi 10:17A+A-

Tarhan Erdem, Türkiye'de yaptırdığı Ramazan ve dindarlık araştırmasının sonuçlarını bugünkü köşesinde paylaştı.

Erdem, Radikal'deki köşe yazısında Türkiye'nin yüzde 60'ından fazlasının oruç tuttuğunu, oruç tutmayan yetişkinlerin sayısının 4 milyondan biraz fazla olduğunu açıkladı.

Namaz, oruç ve Cuma namazından en çok uygulanan ibadetin oruç olduğunu anımsatan Erdem, bu konuda şu ifadelere yer verdi:

"Yetişkin yurttaşlarımızın yüzde 60 çevresinde olanı her ramazanda oruç tuttuğunu söylemektedir. Hiçbir zaman oruç tutmayan yurttaşımız, yüzde 8 ile, 4 milyonun biraz üstündedir. Bu yazı yayımlandığında, ülkemizde yaklaşık 37 milyonun üstünde kadın ve erkek oruç tutmaya niyetlenmiş olacaktır. 10 milyon çevresinde yurttaşımız da, değişik neden ve durumlar nedeniyle bir-iki gün ya da bu ramazan oruç tutmayacak olanlardır."

namaz-oruc.jpg

dindarlik.jpg

Türkiye'deki yetişkinlerin yüzde 68'inin kendisini dindar olarak tanımladığını söyleyen Erdem, dindarlık araştırması ile ilgili şunları kaydetti:

"18 ve üstü yetişkinlerin yüzde 68'i kendini "dindar" veya "sofu" olarak tanımlamaktadır. Yani 34 milyon insanımız kendini iyi "Müslüman" saymaktadır. Benim gibi, "inançlı ama dinin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen" kişiler 16 milyon kadardır."

din-parti.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum