1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye’nin Gazze Halkına Yardımları 15 Milyon Dolara Ulaştı
Türkiye’nin Gazze Halkına Yardımları 15 Milyon Dolara Ulaştı

Türkiye’nin Gazze Halkına Yardımları 15 Milyon Dolara Ulaştı

İsrail’in Gazze’ye 7 Temmuz’da başlattığı saldırılardan bu yana Türkiye’nin Gazze halkına yardımlarının 15 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

A+A-

Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, İsrail’in Gazze’ye 7 Temmuz’da başlattığı saldırılardan bu yana Türkiye'nin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılay’ı ve Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) üzerinden Gazze'ye yaptığı yardımların miktarının 15 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Sarnıç, Kudüs’teki rezidansında düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonrası ortaya çıkan acil insani yardım ihtiyacı karşısında Türkiye’nin hızla bölgeye yardımlarını ulaştırmaya başladığını belirtti. 

Yardım çalışmalarının Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AFAD ve TİKA işbirliği ile ortak yürüdüldüğünü bildiren Sarnıç, " Başbakanlığın başlattığı yardım kampanyasında toplanan 25 milyon dolar paranın 10 milyon dolarının, TİKA tarafından bölgede harcanması için TİKA yetkili kılındı. TİKA tarafından bölgeye 1 milyon dolar tutarında 32 tırlık insani yardım ulaştırıldı. Ramazanda hergün 15 bin kişiye iftar verildi. TİKA, Ramazan sonrasında da 25 bin kişiye sıcak yemek dağıtımına devam etti” diye konuştu.

Sarnıç'ın basın toplantısı sırasında TİKA Filistin Koordinatörü Kürşat Mahmat ve yardımcısı Bülent Korkmaz ile Türk Kızılay’ı Gazze Temsilcisi Arda Tarhan da hazır bulundu.

TİKA’dan Gazze’ye 1000 prefabrik ev

TİKA tarafından bölgeye 4 jeneratör ve 640 bin dolarlık yakıt yardımı, evlerini kaybedenler için 500 yatak, bebekler için 15 bin kutu süt tozu yardımında bulunulduğunu ifade eden Sarnıç, TİKA tarafından ulaştırılan yardımların 3,5 milyon dolara ulaştığını belirtti. 

Saldırılarda evsiz kalan bin Gazzeli aile için yapılacak prefabrik evlerin yapımı için de çalışmalara başlandığını sözlerine ekleyen Sarnıç, evlerin toplam maliyetiyle TİKA tarafından yapılacak yardımların 5 milyon dolara ulaşacağını sözlerine ekledi.

Kızılay'dan 4 milyon 200 bin dolar

Türk Kızılay’ının çok aktif biçimde yardımlarda yer aldığına vurgu yapan Sarnıç, "Türk Kızılayı, Gazze'ye 4 milyon 200 bin dolarlık ilaç ve 4 bin 800 paket yiyecek yardımında bulundu. Filistin Kızılayı'na 20 bin dolarlık nakdi yardım yapıldı. Bin yatak, 3 bin 500 acil yardım kiti ve 250 ton şeker dağıtıldı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na bağlı okullara 83 banyo yaptı" diye konuştu.  

AFAD’dan 6 milyon 250 bin dolarlık un yardımı

AFAD yardımlarının Kudüs Başkonsolosluğu üzerinden yürütüldüğünü açıklayan Sarnıç, “AFAD Dünya Sağlık Örgütünün Filistin Temsilciliğine 1,5 milyon dolarlık nakdi yardımda bulundu. Örgüt yardımlar karşılığında tıbbi malzeme aldı. Bunun yanısıra AFAD, 6 milyon 250 bin dolarlık un yardımında bulundu” dedi.

Türkiye’nin, Gazze için kesintisiz elektrik sağlayacak yüzer elektrik santrali için de ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı üzerinden çalışma yürüttüğünü belirten Sarnıç, Gazze’de ağır yaralanan 84 Filistinlinin ambulans uçaklarla Türkiye’ye götürüldüğünü hatırlatarak, "Her zaman kardeş Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT