1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Türkiye'nin Azez'in Güneyine Müdahalesinin Sebebi
Türkiye'nin Azez'in Güneyine Müdahalesinin Sebebi

Türkiye'nin Azez'in Güneyine Müdahalesinin Sebebi

Türkiye'nin Suriye’de Azez’in güneyini fırtına obüsleriyle bombalaması, dünyanın bir numaralı gündemi oldu.

A+A-

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre, durumla ilgili değişik yorumlar yapılıyor. Türkiye de ABD ve AB ülkelerini bilgilendiriyor. Ankara’da devletin zirvesine dağıtılan raporlarda yer alan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a, Alman Şansölyesi Angela Merkel’e verilen bilgilere göre Fırtına obüslerinin taarruzunun 3 gerekçesi şöyle:

1- PYD ve Esed güçleri, Azez’e doğru ilerleyerek Türkiye’ye doğru yeni bir göç dalgası yaratmak istiyor. Çünkü Azez ile Kilis arasındaki 8 kilometrelik bölgede 10 mülteci kampı var ve Azez PYD’nin ya da Esed’in eline geçerse bu kamplarda kalan insanlar Türkiye’ye akın edecek. O nedenle Azez’in muhaliflerde kalması hayati önem taşıyor.

2- Operasyon IŞİD’le mücadele kapsamında değil. Çünkü PYD’nin saldırdığı bölgelerde IŞİD yok. PYD, IŞİD ile savaşan ve doğuya doğru ilerlemesi istenen muhalif güçlere saldırıyor. Miniğ Havaalanı, PYD’den önce muhaliflerin elindeydi.

 

3- PYD toprak alma amacını da güdüyor. Daha önce Tel Abyad’da yapılanın Azez etrafında yapılması hedefleniyor. Tel Abyad PYD’nin kontrolüne geçtiğinde 24 bin kişi Türkiye’ye göç etmişti. 4 bin Kürt döndü ama 20 bin Arap Türkiye’de kaldı. Bu da Tel Abyad’ın demografik (nüfus) yapısını değiştirdi.

 

Türkiye’nin Kürtleri bombaladığına karşı iddiaların da gerçeği yansıtmadığı vurgulanırken, Kobani örneği verildi. Son bir haftada Kobani’ye 40 TIR sağlık ve inşaat malzemesinin geçtiği anlatıldı. 

 

Azez civarında El Nusra yok

 

Rusya’nın ve ABD’nin Suriyeli muhalifler konusundaki en büyük argümanı, Azez civarında El Nusra Cephesi’nin varlığı. Rapora göre, El Nusra bölgede 3 yıldır bulunmuyor. 

 

Güvenlik ve istihbarat birimlerinin değerlendirmesi, Rusya’nın Esed rejimini “Grozni modeli” diye adlandırılan yönteme yönlendirdiği şeklinde. Rusların ‘terörle mücadele’ aracı olarak Grozni’de uyguladığı yöntem, ‘terörle mücadele’ adı altında bölgedeki sivilleri göçe zorlamak ve savaşan muhalif güçlerle baş başa kalmayı öngörüyor. Sivillerin göçünün ardından şehirler içindeki savaşçılarla birlikte ağır bombardımanla imha ediliyor.

 

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin Türkiye’den cephe açıp karadan gireceği ve 100 TSK mensubunun Suriye’ye girdiği haberleri yalanlandı. 

HABERE YORUM KAT