Türkiye'den Kara Harekatı Açıklaması

09.10.2014 17:10
Türkiye'den Kara Harekatı Açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Türkiye'nin tek başına bir operasyon yapmasını beklemek gerçekçi değildir" dedi.

NATO Genel Sekteri Stoltenberg yapılan görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, "IŞİD'e karşı Kara operasyonunun yapılması gerektiğini ancak bu konuda Türkiye'nin tek başına bir operasyon yapmasını beklemek gerçekçi değildir" dedi.

"Sadece Türkiye’nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemek gerçekçi değildir. Müttefiklerimizle görüşmeler devam ediyor. Ortak karara vardıktan sonra Türkiye üzerine düşeni yapacaktır. Bunu içeride fırsat bilerek birbiriyle çatışmaya giren kardeşlerimize, şunu söylemek isteriz. Kobani ve bölgedeki insanların yanında kimin olup olmadığını iyi biliyorlar. Bunu fırsat bilerek Türkiye’yi karıştırmak isteyenlere devletimiz izin vermeyecektir. "

''Müttefiklerimizin hava saldırılarını destekliyoruz. Ancak hava saldırıları IŞİD'in tamamen temizlenmesi için yeterli değildir. Kara operasyonu dahil diğer opsiyonlar değerlendirmelidir. ÖSO desteklenmelidir. Bugün itibariyle 4 milyar doları aşan bir harcama yaptık sınırdan geçen kardeşlerimiz için. Türkiye'ye ulaştırılan yardım miktarı ise sadece 400 milyon dolardır. Türkiye'nin ömür boyu Birleşmiş Milletler gibi davranmasını beklemek de Türkiye'ye haksızlıktır."

"Her şeyden önce bir no-fly zone (uçuşa yasak bölge) oluşturulması gerekmektedir. Hem insani bakımdan hem de operasyonun başarısı açısından önemlidir.''

(Kaynak: Haber7)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim