1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye'den İsrail'e Chicago Vizesi Yok
Türkiyeden İsraile Chicago Vizesi Yok

Türkiye'den İsrail'e Chicago Vizesi Yok

Türkiye, İsrail'i NATO'da bloke etme hamlesine bir yenisini daha ekledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı Brüksel'deki NATO toplantısında Türkiye, Akdeniz Diyaloğu'nun parçası olan İsrail'in, İttifak'ın yeni 'Ortaklık İşbirliği Menüsü'ne dahil edilmesine izin vermeyeceğini dile getirdi. Ankara'nın engellemesi sebebiyle İsrail, 20-21 Mayıs'ta ABD'nin Chicago kentinde yapılacak olan NATO zirvesine katılamayacak.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, toplantıda bazı NATO üyelerinin "İkili sorunları İttifak'a taşımayalım" yönündeki eleştirilerine tepki gösteren Davutoğlu, "Vatandaşlarımızı uluslararası sularda öldüren bir ülkeyi ortak olarak görmeyiz." açıklamasında bulundu. Mavi Marmara olayı sırasında İsrail tarafından gözaltına alınan diğer İttifak üyesi ülke vatandaşlarının da Türkiye tarafından kurtarıldığını hatırlatan Davutoğlu'nun, "Gidin İsrail'e söyleyin olaydan dolayı özür dileyip, katlettiği vatandaşlarımıza tazminat ödesin." mesajı verdi. Dışişleri Bakanı, İsrail dahil edilmediği için diğer ülkeleri veto eden İttifak üyelerine ise, "Bu ülkeler size ve sizin vatandaşlarınıza ne zarar verdi? Neden engelliyorsunuz?" diye sordu. "Türkiye'nin pazarlık gücü çok yüksek." diyen üst düzey bir diplomatik kaynak, "İsrail'i birçok yerde engelliyoruz. Hiçbir uluslararası toplantıda temas kurmuyoruz." ifadelerini kullandı. Başka bir diplomatik kaynak ise "Türkiye-İsrail ilişkileri normalleşmeden, NATO-İsrail ilişkileri normalleşemez." dedi.

Diplomatik kaynaklar, "İsrail, Mavi Marmara'dan dolayı özür dileyip tazminat öderse NATO sürecinde yolu açılacak mı?" sorusuna, "Yeni bir durum değerlendirmesi yapılır. Ama İsrail için en büyük ödül Türkiye ile ilişkilerinin normalleşmesidir." ifadelerini kullandı. İsrail'in NATO'nun Akdeniz'deki uzun dönemli 'Etkin Çaba Operasyonu'nda rol almasını engelleyen Türkiye, füze kalkanı projesi kapsamında Malatya'ya yerleştirilen radardan elde edilen istihbaratın İsrail ile paylaşılmasına müsaade etmeyeceğini açıklamıştı. Ankara, İsrail'in üye olmadan NATO merkezine temsilci atama girişimini de karşı çıkıyor. İsrail, NATO'nun Aralık 1994'te Akdeniz'de güven ve işbirliği geliştirmek, ittifaka karşı yanlış izlenimleri gidermek üzere oluşturduğu 'Akdeniz Diyaloğu'na Şubat 1995'te dâhil olmuştu.

Celil Sağır / Zaman gazetesi 

HABERE YORUM KAT