1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Türkiye'den Gazze'ye 200 Milyon Dolar Yardım!
Türkiye'den Gazze'ye 200 Milyon Dolar Yardım!

Türkiye'den Gazze'ye 200 Milyon Dolar Yardım!

Türkiye, Gazze'nin yeniden imarına ve Filistin'in kalkınmasına destek için 2015-2017 yılları arasında 200 milyon dolar yardım yapacak.

A+A-

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye'nin 12 Ekim 2014'te Kahire'de düzenlenen Donörler Konferansı'nda taahhüt ettiği 200 milyon dolarlık yardım paketini proje bazında hayata geçirecek.

İlgili kurum ve kuruluşlarla söz konusu tutarın kullanımına ilişkin gerekli eş güdümün Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi. 2016-2017 dönemi için hazırlanacak projelerin, aynı dönem bütçe tasarılarında gösterilerek uygulayıcı kurumların bütçesine aktarılması hususunda mutabakata varıldığı kaydedildi.

2016-2017 DÖNEMİ İÇİN HAZIRLANACAK PROJE

Ayrıca 2015 yılında hayata geçirilebilecek projelerin belirlenmesi amacıyla gerekli eş güdümün sürdürüldüğü, projelerin genellikle kalkınma odaklı olacağı ve Filistin halkının ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirileceği vurgulandı.

Bu çerçevede, sağlık, eğitim, su, atık su, acil yakıt desteği, yıkılmış konutların yenilenmesi, un ve gıda ve benzeri projelere öncelik verilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT