Türkiye'den BBC'ye PKK Kınaması

21.08.2015 13:05
Türkiye'den BBC'ye PKK Kınaması
İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin, PKK'nın Türkiye'deki saldırıları sürerken hazırladığı belgesel tepki çekti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin, PKK'nın Türkiye'deki kanlı saldırıları sürerken hazırladığı belgesel tepki çekti. Türkiye, Birleşik Krallık yayın kuruluşu BBC'nin PKK örgütü hakkındaki yayınlarını kınadı.

"Terörizme açık destek veriyorlar"

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu yayının kabul edilemez olduğu belirtilerek, "Başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin terörist olarak adlandırdığı bir örgüt hakkında bu şekilde yayın yapılmasını terörizme açık bir destektir'' denildi.

"BBC, PKK'nın yazılı ve görsel propagandasını yapıyor"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Birleşik Krallık yayın kuruluşu BBC'nin 20 Ağustos 2015 tarihli yayınında PKK terör örgütünün yazılı ve görsel propagandasına yer verdiği görülmüştür. Başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin terörist olarak adlandırdığı bir örgüt hakkında bu şekilde yayın yapılması terörizme açık bir destektir. İngiltere dahil olmak üzere AB ülkeleri tarafından terörist niteliği tespit ve teslim edilmiş olan bu yasa dışı örgütü, bir başka terör örgütü ile mücadele eden masum bir örgütmüş gibi göstermeye çalışan ve PKK'ya katılımı teşvik eden bu yayın hiçbir şekilde kabul edilemez.

"Terörizmi teşvik etmek suçtur"

Yayın bu alandaki BM ve Avrupa Konseyi kararlarını da ihlal etmektedir. Terörizmi teşvik etmek ve övmek suçtur. PKK terör örgütü, sadece son bir ay zarfında 64 insanı katletmiş, 350 kişiyi yaralamış, 16 kişiyi kaçırmış, demir yolları ve barajlara sabotaj yapmış, ulaşım altyapılarına ve araçlara saldırmıştır. Terör örgütleri, terörizm konusunda sergilenen bu sorumsuz ve ikiyüzlü yaklaşım ve destekten beslenmektedir. Söz konusu yayın bunun somut bir göstergesi ve kanıtıdır."

BBC'nin geçen günlerde Kuzey İrlanda'da bir polis karakoluna bombalı saldırıda bulunan IRA hakkında izlediği yayın politikasını PKK örgütü için de uygulamasının beklendiğini vurgulanan açıklamada, bu tür yayınlar terör örgütlerinin mağdurlarının haklarının da vahim bir ihlali olduğuna işaret edildi.


BBC'nin hazırladığı haberde "PKK, Türk devleti ve bazı batılı devletler tarafından terör organizasyonu olarak görülüyor. Fakat şimdi IŞİD'e karşı kilit aktör haline geldi" denilmişti. Haberde özellikle kadın PKK'lılar ön plana çıkarılmış, görüşlerine yer verilmişti.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim