1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Türkiye’den Almanya'ya İncirlik Tepkisi: Yalvaracak Halimiz Yok
Türkiye’den Almanya'ya İncirlik Tepkisi: Yalvaracak Halimiz Yok

Türkiye’den Almanya'ya İncirlik Tepkisi: Yalvaracak Halimiz Yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik Üssü için alternatif aradığını açıklayan Almanya Başbakanı Merkel'e yönelik "İncirlik'ten çekilirlerse kendileri bilir. Yalvaracak değiliz." diyerek tepki gösterdi.

A+A-

NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşmasının konuyla ilgili kısmı şöyle:

'KENDİLERİ BİLİR, YALVARACAK DEĞİLİZ'

Almanya Dışişleri Bakanı bana karşı farklı, basına karşı farklı konuşuyor. Siz bizim bakanlarımızı engelleyeceksiniz, sonra bizi engellemeyin, sizin yaptığını şantaj diyin. Almanya, "Biz Türkiye'ye karşı istediğimizi yaparız" zihniyetinden vazgeçmeli. Bunun değiştiğini söyledik. Artık Türkiye'ye istediğiniz gibi muamele edemezsiniz. Bunu kabul etmeyiz. Sizin çifte standartlarınıza boyun eğmeyiz. Türkiye'ye bir patron gibi değil, dost gibi yaklaşacaksınız. Türkiye size ne yaptı ki siz Erdoğan düşmanlığını ön plana çıkarıyorsunuz. Diplomasi de böyle bir şey yok. Temel kural, karşılılıklılık esasıdır. Bir şey yapıyorsan bunun karşılığını göreceksin. Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa biz iki adım atarız. Almanya İncirlik'ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz. Gelmek istediler, yardımcı olduk. Ayrılmak isterlerse de güle güle deriz.

 

HABERE YORUM KAT